Nitrianska galéria pripravuje aj v tomto roku sériu pravidelných kultúrnych podujatí. Jej návštevníci sa môžu tešiť na literárne stretnutia, koncerty i rozhovory o umení.
Liptovské múzeum sprístupní vo svojich priestoroch v Ružomberku poklad, ktorý v roku 2019 našiel manželský pár pri potulkách lesom neďaleko Hradu Likava.
Do protestu za ochranu pamiatok sa zapojilo aj Múzeum mesta Bratislavy. Ako gesto podpory zhasnú dnes o 19. hodine osvetlenie Radničnej aj Michalskej veže v bratislavskom centre a na hrade Devín vyvesia čiernu vlajku.
Dnes večer o 19. hodine ostanú viaceré slovenské pamiatky ponorené do tmy, na protest proti ich ohrozeniu novým stavebným zákonom.
V „obrátenej pyramíde“ sa znova rozprúdi výtvarný život. Riaditeľ Galérie Slovenského rozhlasu, skúsený kunsthistorik Ivan Jančár, prichádza s novými nápadmi.
V utorok o 19. h. sa bude konať protest proti zákonu, podľa ktorého sa majú z pamiatkových úradov stať stavebné. V rámci protestu viaceré slovenské pamiatky zhasnú svetlá alebo vyvesia čiernu vlajku.
Snímky Filipa Kuliseva reprezentujú Slovensko na svetovej výstave EXPO v Dubaji.
Inštitúcia, ktorá tento certifikát získa, by mala byť vnímaná ako miesto, kde sa rodiny, deti a verejnosť môžu naučiť kultúrou, umením a hrou, ako pozitívne meniť budúcnosť.
Cieľom rezortu kultúry ako zriaďovateľa Bibiany je, aby do čela tejto inštitúcie nastúpila osobnosť, ktorá zabezpečí nielen autorskú slobodu pre tvorbu a činnosť organizácie.
Cieľom Košice Seed Library je rozjímať o potenciáli semien. Tie v sebe ukrývajú obrovské vedomost.
Galéria Ľudovíta Fullu si získala medzinárodné uznanie a budova, v ktorej sa nachádza, bola v roku 2012 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. Stavba má však viacero problémov.
Výstava približuje základné míľniky v dejinách gejov a lesbičiek. Pojem "homosexuál" v Uhorsku napríklad prvý raz spomenul maďarský publicista Károly Kertbeny v roku 1869.
Vo svojom výslednom hodnotení porota vyzdvihla v prvom rade hlboký rešpekt voči výnimočnej kvalite nominovaných umelcov a umelkýň, v rámci ich príspevkov do projektu Ceny Oskára Čepana 2021.
Po dvoch rokoch, keď musela podujatie pre pandémiu nového koronavírusu presunúť do online priestoru, mohla svoje "narodeniny" osláviť priamo s návštevníkmi.
Ako sa usídlila láska v srdciach významných aristokratov, niekdajších obyvateľov kaštieľa, je témou špeciálneho podujatia nazvaného Z kontesy paňou domu.
Malý drevený predmet, ktorý patrí na salaš, sa nedávno prebojoval medzi nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska. Obdivujú ho aj v ďalekej Číne.
Vo februári prinesie GMB dve novinky. Pripravuje otvorenie autorskej výstavy Milana Bočkaya a prezentáciu výsledkov reštaurovania rodinného portrétu prešpurských Scherzovcov.
Vďaka novozaloženému Slovenskému inštitútu v Jeruzaleme VŠVU nadväzuje nové partnerstvá s inštitúciami v Izraeli.
Podujatie každoročne vyhlasuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.
Pražský magistrát schválil dohodu medzi hlavným mestom ČR, Nadáciou Mucha a spoločnosťou Welwyn o umiestnení monumentálneho výtvarného diela veľkého českého umelca.
V Galérii v podkroví Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici sa začala výstava Jany Kiselovej-Sitekovej. Ide o súčasť projektu Umenie deťom - ikony slovenskej ilustrácie, ktorý zviditeľňuje tvorbu najvýznamnejších výtvarných umelcov Slovenska.
Keď je na predaj Botticelli, peniazmi sa nešetrí. Jeho obraz Bolestný Kristus vydražili minulý štvrtok v New Yorku za 45,4 milióna dolárov (40,7 milióna eur)
Napriek tomu, že 20 kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK bolo pre verejnosť zatvorených takmer štyri mesiace, v roku 2021 ich navštívilo o 72.000 ľudí viac ako rok predtým.
Webstránku SNG navštívilo 146-tisíc ľudí, teda o 12-tisíc viac ako v roku 2020. Návštevnosť Webu umenia dosiahla vyše 254-tisíc.
Expozíciu Nad rámec povinností pripravilo SNM v spolupráci s izraelským veľvyslanectvom. Vytvorilo ju ministerstvo zahraničných vecí štátu Izrael s pomocou zamestnancov Pamätníka Jad Vašem v Jeruzaleme.