Tenorista Pavol Bršlík koncertuje s harfistom Michalom Matejčíkom

Tenorista Pavol Bršlík si prizval harfistu Michala Matejčíka na festival Viva Musica! Vo štvrtok 5. augusta vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave predstavia výber z piesňovej tvorby Richarda Straussa, Vincenza Belliniho či Claudea Debussyho.

04.08.2021 13:53
Plagat ku koncertu Bršlík & Matejčík Viva Musica Foto:
Plagát ku koncertu Bršlík & Matejčík.

Festival Viva Musica! už 17 rokov patrí ku koloritu letnej Bratislavy. Od roku 2005 prináša publiku klasickú hudbu inak, ako možno bola zvyknuté. Na netradičných miestach, aj mimo koncertných hál a divadiel, predstavuje špičkových umelcov a hudobné zoskupenia z celého sveta, ktorí radi prijmú pozvanie predviesť svoje umenie v meste na Dunaji. Počas uplynulých rokov festival navštívili také osobnosti ako John Malkovich, Philip Glass, Dmitry Hvorostovsky, či Víkingur Ólafsson, Kronos Quartet, The King’s Singers, a ďalší.

flautistka Ajna Marosz Čítajte rozhovor Štrnásťročná virtuózka Ajna Marosz: Flautu za nič nevymením, je výborná

K jedným z umelcov, ktorí na festivale vystúpili, no vždy sa radi vracajú, patrí aj svetoznámy operný spevák, tenorista Pavol Bršlík. Naposledy ho tu publikum malo možnosť vidieť v roku 2018 a to na galakoncerte West Side Story, venovanému stému výročiu narodenia amerického hudobného skladateľa, klaviristu a dirigenta Leonarda Bernsteina.

Leonard Bernstein: WEST SIDE STORY - "Maria" - Pavol Bršlík

V rámci koncertu Bršlík & Matejčík si tenorista prizval harfistu Michala Matejčíka, ktorý žije a pôsobí vo Viedni. V úprave pre spev a harfu zaznie na ich spoločnom koncerte 5. augusta 2021 vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici výber z piesňovej tvorby Richarda Straussa, Vincenza Belliniho či Claudea Debussyho.

Koncert sa uskutoční vo štvrtok, 5. augusta o 20:00 hod. vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave na Panenskej ulici.

Čarovná flauta, Pavol Bršlík a Eva Hornyáková. Foto: SND
carovna flauta - pavol brslik tamino eva hornyakova pamina zdroj - www.snd.sk Čarovná flauta, Pavol Bršlík a Eva Hornyáková.

Pavol Bršlík, tenor (1979)

Patrí najvýraznejším predstaviteľom speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne. Študoval na bratislavskej VŠMU, v opernom štúdiu CNIPAL v Marseille a absolvoval viaceré kurzy popredných speváckych osobností. Je víťazom Medzinárodných súťaží M. Schneidera–Trnavského i Antonína Dvořáka. Od sezóny 2003/2004 bol angažovaný ako sólista v jednej z popredných európskych operných scén – v Štátnej opere v Berlíne, kde sa predstavil vo viacerých mozartovských tituloch (Ferrando v Cosi fan tutte, Tamino v Čarovnej flaute, Don Ottavio v opere Don Giovanni), ale i ako Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky, Kormidelník vo Wagnerovom Blúdiacom Holanďanovi či ako Kudrjáš v Janáčkovej Káti Kabanovej. Okrem Berlína vystúpil Bršlík i na Glyndebournskom festivale, v Kráľovskej opere v Bruseli, v Théâatre du Chatelet v Paríži, na festivale Aix-en-Provence, v Kráľovskej opere v Londýne, v Opere v Monte Carlo (Števa v Janáčkovej Jej pastorkyni), v Metropolitan Opera v New Yorku (Mozartov Ottavio v Donovi Giovannim) a ďalších prestížnych svetových operných scénach. Je vyhľadávaným koncertným umelcom. So špičkovými orchestrami a pod taktovkou najlepších dirigentov sa predstavil v Londýne, Paríži, Edinburgu, Drážďanoch.

V Opere Slovenského národného divadla stvárnil Bršlík postavy Nemorina v Donizettiho Nápoji lásky po boku Adriany Kučerovej a postavu Ottavia v predstavení Mozartovho Dona Giovanniho. Publiku sa predstavil aj na svojom profilovom koncerte s významnými hosťami, sólistami Opery SND Evou Hornyákovou, Ľubicou Vargicovou a Pavlom Remenárom.

Michal Matejčík, harfa (1977)

Pochádza zo Žiliny. Vyštudoval odbor harfa, ktorý absolvoval v triede Ľudmily Sawiczovej a Zuzany Törökovej na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, následne vo Viedni na Universität für Musik und darstellende Kunst. Po ukončení štúdia sa naplno venoval sólovému a orchestrálnemu hraniu (Viedenská štátna opera), komornej hudbe, vyučovaniu a komponovaniu. Jeho skladba „L. ich T.“ pre dve harfy bola ocenená cenou Slovenského hudobného centra na súťaži „Rajecká hudobná jar“ 2011. V roku 2013 bola jeho skladba „Das Staunen der Welt“ pre soprán a harfu venovaná viedenskej grófke Johanne von Haugwitz z rodu Haugwitz, z ktorého Friedrich Wilhelm bol ministrom u Márie Terézie.

Od 2011 Michal Matejčík integruje harfu do popovej elektronickej hudby. V rokoch 2011–12 sólovo sprevádzal speváka Georgea Michaela na jeho turné „The Symphonica Tour“, rovnako ako spevácke kvarteto Il Divo na ich západoeurópskom turné. V marci 2013 bol angažovaný ako „špeciálny hosť“ kultovej skupiny Depeche Mode na ich viedenskom koncerte. Následne vystupoval sólovo i komorne na svetových pódiách v Berlíne, Hamburgu, Varšave, New York, Hightstowne a inde. V súčasnosti žije vo Viedni, kde pôsobí v Komornej opere a v Komornom orchestri, na Slovensku v Opere ŠD Košice. Okrem hudobnej oblasti pracuje Matejčík pre švajčiarsku nadáciu „Robert und Lina Thyll-Dürr Stiftung“ na umeleckom projekte „Casa Zia Lina“ na toskánskom ostrove Elba.

Program

 • Vincenzo Bellini (1801 – 1835)
 • Ma rendi pur contento
 • Dolente immagine di Fille mia
 • Malinconia, Ninfa gentile
 • Vaga luna, che inargenti
 • Gaetano Donizetti (1797 – 1848)
 • Cadenza z opery Lucia di Lammermoor
 • Alphonse Hasselmans (1845 – 1912)
 • La source, op. 44
 • Claude Debussy (1862 – 1918)
 • Beau soir
 • Clair de lune
 • Nuits d'étoiles
 • Das Staunen der Welt
 • Tri alpské ľudové melódie

  (úprava pre harfu: Michal Matejčík)

 • Richard Strauss (1864 – 1949)
 • Traum durch die Dämmerung, op. 29/1
 • Zueignung, op. 10
 • Ich trage meine Minne, op. 32, č. 1
 • Ständchen, op. 17, č. 2
 • Morgen!, op. 27, č. 4
 • Heimliche Aufforderung, op. 27, č. 3

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Viva Musica! #Pavol Bršlík