V Slovenskej fiharmónii sa predstaví mladý husľový virtuóz. Žije v Česku, ale pochádza z Jeruzalema

Symfonické koncerty Slovenskej filharmónie (SF) v Bratislave pokračujú vo štvrtok a piatok (19. - 20. mája) vystúpeniami umelcov z Českej republiky.

18.05.2022 13:00
debata

„Hosťami budú dvaja českí umelci – dirigent Leoš Svárovský a mladý husľový virtuóz Milan Al-Ashhab, rodák z Jeruzalema, ktorý od piatich rokov žije v Čechách,“ uviedla tlačová tajomníčka filharmónie Martina Tolstova ku koncertom s dielami Ilju Zeljenku, Felixa Mendelssohna Bartholdyho a Josefa Bohuslava Foerstera.

Na úvod večerov zaznie Ouvertura festiva, dielo ktoré Zeljenka premiéroval na Bratislavských hudobných slávnostiach v roku 1998.

„V interpretácii mladého českého virtuóza Milana Al-Ashhaba si vypočujeme slávny Koncert pre husle a orchester e mol, op. 64 Felixa Mendelssohna Bartholdyho, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie koncerty 19. storočia pre tento nástroj,“ dodala Tolstova k dielu, ktoré skladateľ komponoval šesť rokov.

Premiérovo ho uviedol huslista Ferdinand David, koncertný majster lipského orchestra Gewandhaus v roku 1845. Návštevníci SF si ho vypočujú v interpretácii Milana Al-Ashhaba, ktorý sa v bratislavskej Redute predstaví po prvý raz.

flautistka Ajna Marosz Čítajte viac Štrnásťročná virtuózka Ajna Marosz: Flautu za nič nevymením, je výborná

„Umelec študoval na pražskej AMU a v štúdiu pokračoval na viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst. Je víťazom mnohých interpretačných súťaží – v roku 2018 zvíťazil na prestížnej Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera v Rakúsku a o rok neskôr na XVI. Čajkovského husľovej súťaži v Moskve,“ opísala Tolstova umelca, ktorý ako sólista spolupracoval s mnohými orchestrami a dirigentmi. Hrá na husliach Nicolo Amati z roku 1662.

V závere programu figuruje tretia symfónia českého skladateľa Josefa Bohuslava Foerstera, ktorého symfonická tvorba je na Slovensku pomerne neznáma.

„Celkovo skomponoval päť symfónií. Z tretej, ktorá zaznie v SF v slovenskej premiére, vyžaruje duchovno a humanizmus. Okrem komponovania sa Josef Bohuslav Foerster venoval aj maliarstvu a literatúre,“ uzavrela Tolstova.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská filharmónia #husle #symfonický koncert