Koleda Sem pastieri pospiechajte dostala nový šat. Už ste ju počuli?

Písal sa rok 1783 a Pavol Bajan zaznamenal do svojej rukopisnej zbierky koledu Sem pastieri pospiechajte. Muselo prejsť ďalších takmer 250 rokov, aby ju znovuzrodila skladateľka Mária Jašurdová, ktorá ju upravila pre Spevácky zbor Technik STU. V novej kolede nechýbajú gajdy ani roľničky.

23.12.2022 14:00
technik stu Foto:
Zbor Technik STU počas nakrúcania videoklipu k novej kolede.
debata

„Rada objavujem a upravujem koledy, ktoré som nikdy nepočula. Preto si schválne nevyberám tie všeobecne známe,“ povedala Jašurdová. „Prepojením mystiky, čiže toho duchovného, čo prežívame vo vnútri a vonkajšieho „pozlátka“, vzniká radosť, ktorú zažijeme naozaj len počas týchto dní. Bez mystického rozmeru by nám podstatná časť tejto radosti chýbala,“ dodala skladateľka.

Atmosféra skladby čerpá zo zimnej Bratislavy. Okrem záberov na mesto sa v nej objavuje biely interiér kostola na bratislavskej Kalvárii, ktorému komunisti v roku 1959 zbúrali vežu, aby ako dominanta vynikol novopostavený pamätník na Slavíne. Kostol bol v roku 2020 veľmi citlivo zrekonštruovaný.

Postupne sa zrýchľujúce tempo, ale aj gajdy Patrika Torkoša robia z koledy dielo, ktoré rozširuje tradičný repertoár kolied.

Lukáš Adamec Čítajte viac Lukáš Adamec má prvú vianočnú skladbu. Takto trávi Vianoce

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vianočné koledy #STU Bratislava