S Chlapčenským úsmevom do Labyrintu sveta. Všetky sólové albumy Vaša Patejdla vychádzajú nanovo

Po náhlom odchode legendy slovenskej aj českej hudobnej scény Vaša Patejdla pripravilo vydavateľstvo OPUS vydanie všetkých sólových albumov zo svojho katalógu. Už 29. septembra 2023 oficiálne vyšli vo formáte CD a začiatkom decembra budú k dispozícii aj ako LP nosiče.

03.10.2023 12:49
Vaso patejdl Foto:
Skladateľ, hudobník a spevák Vašo Patejdl má na konte desiatky skvelých hitov.
debata
Chlapčenský úsmev bol prvý sólový album Vaša...
Album Lov na city vyšiel rok po jeho úspešnom...
+3Mon amour je Patejdlov tretí radový album,...

Prvý sólový album Vaša Patejdla Chlapčenský úsmev vyšiel po jeho odchode zo skupiny Elán v roku 1986. Vašo tu naplno ukázal jedinečnosť svojej autorsko-interpretačnej osobnosti. Vyspelé kompozície s textami svojho najbližšieho spolupracovníka Ľuboša Zemana umocnil modernými aranžmánmi, pričom na albume dominuje aj ako interpret – spevák a hráč na veľkú batériu klávesových nástrojov. Album priniesol veľké hity ako Miestna jednička, či Dvojčatá, ale aj krásny hymnus Tri štvrte na jeseň, jednu z najlepších piesní slovenskej modernej populárnej hudby. Ako hostia sa na albume predstavili aj kmeňoví členovia skupiny Elán Ján Baláž a Jožo Ráž.

Vašo Patejdl o hudbe a Eláne
Video
Rozhovor pre TV Pravda / Zdroj: TV Pravda

Album Lov na city vyšiel rok po jeho úspešnom sólovom debute, hoci v skutočnosti môžeme za jeho sólistický debut považovať album Dvaja s piesňami a hudbou k filmu Fontána pre Zuzanu. Lov na city opäť ukazuje Patejdla v jeho jedinečnej komplexnosti – ako skladateľa, aranžéra, multiinštrumen­talistu i speváka so schopnosťou napísať veľký hit (lýrovka Umenie žiť, Voňavky dievčat, Mal som rád beatnikov), ale aj nadčasové náročné piesne (Veľa je niekedy málo). Všetky piesne opäť otextoval Ľuboš Zeman a medzi hosťami žiari okrem iných aj speváčka Beáta Dubasová.

ČR SR Patejdl pohreb Čítajte viac Rodina, priatelia, kolegovia a verejnosť sa rozlúčili s Vašom Patejdlom

Mon amour je jeho tretí radový album, ktorý vyšiel v roku 1989. Album plnohodnotne nadviazal na predchádzajúce tituly a opäť ukázal Vašovu jedinečnosť a komplexnosť. Francúzky, Kamarátka Nádej, Muzikantské byty s Beátou Dubasovou či ďalšia veľká balada Nepriznaná sú jeho kľúčovými tohto titulu. Zaujímavosťou je, že v pomerne širokej plejáde hostí sa medzi zboristami objavujú mená Pavol Habera a dnešný veľkopodnikateľ Michal Lazar.

Jedným z veľkých hitov Vaša Patejdla je pieseň Nepriznaná. Vyšla na albume Mon amour-

Album Dlhá cesta – Long Way vyšiel v roku 1990 a z dovtedy vydaných albumov sa vymyká – nahral ho totiž spoločne s významným americkým skladateľom a spevákom Alanom Roy Scottom. Vašo a Alan si album podelili autorsky aj interpretačne, pričom slovenskú časť textov napísal opäť Ľuboš Zeman. Zaujímavosťou je, že tento dvojjazyčný medzinárodný album mixoval americký zvukový majster Michael McDonald. Rovnako pozoruhodná je aj zostava zboristov (Adriena Bartošová, Pavol Habera, Ľuboš Stankovský).

Elan, Vaso Patejdl Čítajte viac Vašo Patejdl bol najväčší hitmaker na Slovensku, hovorí hudobný publicista Rado Mešša

Labyrint sveta je výnimočný album v diskografii Vaša Patejdla. Je to inštrumentálny a experimentálny album, ktorý Vašo nahral spolu so svojím priateľom, výborným huslistom Jaroslavom Svěceným. Vašo tu naplno uplatňuje svoje vynikajúce hudobné vzdelanie (je absolventom štúdia kompozície na VŠMU v triede prof. Alexandra Moyzesa). Album vhodne dopĺňa obrovský rozmer komplexnej Patejdlovej osobnosti, ktorej náhla strata je pre slovenskú hudobnú scénu nenahraditeľná.

Skupina Elán v zložení Ráž - Baláž - Patejdl sa... Foto: Herminapress
Elan Skupina Elán v zložení Ráž - Baláž - Patejdl sa stala najúspešnejšou československou kapelou. Aj po vyše 50 rokoch na scéne už rok vopred vypredali koncerty, plánované na jeseň 2024.

Patejdlovu diskografiu v Opuse dopĺňa aj EP platňa Slávnosť úprimných slov z roku 1987. Je to vianočne ladený „poloalbum“ autorov Vaša Patejdla a Kamila Peteraja s reprezentatívnou zostavou sólistov: Marika Gombitová, Richard Muller, Janko Lehotský a samozrejme Vašo Patejdl. Táto nahrávka vyjde až začiatkom decembra či už v CD alebo vinylovej podobe.

Vašo Patejdl a Beáta Dubasová Čítajte viac Šťastný let do krásneho nekonečna. Baláž, Zeman, Peteraj, Nagy aj Dubasová smútia za Patejdlom
Hlasujte za svoj obľúbený

„Vašo bol môj celoživotný osobný priateľ, sme spolužiaci z VŠMU. A zároveň bol aj priateľom mojej rodiny, naše manželky mali (a majú) k sebe tiež veľmi blízko. Začínali sme v Petržalke v tom istom paneláku a dokonca v ten istý deň sme sa z neho odsťahovali. Viackrát sme boli na spoločných rodinných dovolenkách, na Slovensku i v zahraničí. Veľmi som si ho vážil pre jeho talent, profesionalitu, usilovnosť a charakter. A ťažko nesiem jeho predčasný odchod. Rozlúčil som sa s ním v bazilike v Prahe a lúčim sa s ním aj obnovenými vydaniami všetkých titulov, ktoré nahral pre Opus,“ vyjadril sa Július Kinček, riaditeľ vydavateľstva OPUS.

S Vašom odišiel kus Elánu
Video
Elánisti na poslednej rozlúčke s Vašom Patejdlom / Zdroj: TASR
Elan Čítajte viac Elán pridáva dva koncerty, zahrá na počesť Vaša Patejdla

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Vašo Patejdl #Elán