Poprední spisovatelia kritizujú Putinovu vojnu na Ukrajine

Viac ako 1000 spisovateľov z celého sveta, vrátane Salmana Rushdieho, Margaret Atwoodovej a nositeľa Nobelovej ceny Orhana Pamuka, vyjadrilo solidaritu s ľuďmi na Ukrajine, ktorí v čase vpádu ruských jednotiek na územie svojej krajiny prežívajú "najtemnejšie chvíle".

28.02.2022 20:08
Filming Margaret Atwood documentary with White... Foto:
Spisovateľka Margaret Atwoodová.
debata

V liste, ktorý iniciovala skupina PEN International a existuje aj v ukrajinskej a ruskej mutácii, autori žiadajú ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil inváziu na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra AFP.

Signatári listu označili tento konflikt za nezmyselný. Jeho príčinu vidia v tom, že Putin odmietol akceptovať právo ukrajinského ľudu diskutovať o svojej budúcnosti i minulosti bez zasahovania Moskvy.

List obsahuje aj ubezpečenie o „podpore spisovateľov, novinárov, umelcov a všetkých ľudí na Ukrajine, ktorí prežívajú svoje najtemnejšie chvíle“. „Stojíme pri vás a cítime vašu bolesť,“ uvádza sa v ňom.

snd-logo Čítajte aj Národné divadlo pre Ukrajinu

Medzi signatármi listu je aj filipínska novinárka Maria Ressaová, ktorá vlani získala Nobelovu cenu za mier spolu s Dmitrijom Muratovom, šéfredaktorom ruských opozičných novín Novaja gazeta.

ŠDKE Nabucco pre Ukrajinu vlajka fb Čítajte aj Nabucco z Košíc pre Ukrajinu

Muratov vydal ešte minulý štvrtok, pár hodín po vpáde ruských jednotiek na Ukrajinu, spolu so svojimi kolegami z nezávislých ruských médií spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili agresiu Ruska voči susednému štátu a priznali, že v súvislosti s ňou cítia „bolesť, hnev a hanbu“. Upozornili, že „od karibskej krízy svet nikdy nebol tak blízko globálnej katastrofe“

debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine