Českí experti pomôžu zachrániť vzácnu zbierku po požiari v Banskej Štiavnici

Českí experti z Národného múzea pomôžu so záchranou vzácnej zbierky v Slovenskom banskom múzeu, ktoré v sobotu (18. 3.) zasiahol požiar. Slovenská strana už o pomoc oficiálne požiadala, Česi do Banskej Štiavnice prídu v pondelok. Na sociálnej sieti Twitter to potvrdil český minister kultúry Martin Baxa, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

24.03.2023 14:44
SR Banská Štiavnica požiar historická budova... Foto: ,
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu 18.3.2023 dopoludnia požiar v historickej budove. Plamene sa z historickej budovy rozšírili aj na ďalšie objekty.
debata
Banská Štiavnica po požiari

Pozrite si snímky z vyčíňania požiaru

Fotogaléria
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...
+6Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v...

„Odborníci z Mineralogicko-petrologického oddelenia Národného múzea sa od 27. marca zapoja do záchranných prác priamo na mieste,“ spresnil Baxa. Budú zisťovať a dokumentovať rozsah poškodenia mineralogickej zbierky Slovenského banského múzea a zbierkových predmetov. Ďalšia spolupráca bude podľa šéfa rezortu kultúry nasledovať.

Banská Štiavnica Čítajte viac Ten oheň nás spojil: Všetci sme Štiavničania

Miesto požiaru navštívil v stredu generálny riaditeľ múzea Michal Lukeš. „Na mieste sa zoznámil so škodami, ktoré tam spôsobil rozsiahly požiar, a rokoval o možnostiach konkrétnej pomoci, ktorú môže Národné múzeum poskytnúť,“ tlmočila stanovisko NM Alena Dospělová.

Banská Štiavnica, centrum, po požiari Čítajte viac Požiar v Štiavnici zmobilizoval pomoc z celého sveta. Ako vyzerá zoznam škôd a čo sa podarilo zachrániť?

Expozícia v banskom múzeu obsahovala asi 26.000 geologických predmetov. Mnohé z nich poškodil požiar alebo voda pri hasení. České Národné múzeum má v rámci Mineralogicko-petrologického oddelenia laboratórium aj reštaurátorskú dielňu. Poškodené predmety by sa preto mohli reštaurovať na špecializovaných pracoviskách v ČR.

Video

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu 18. marca dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Na mieste udalosti zasahovali desiatky profesionálnych i dobrovoľných hasičov, vojaci i dobrovoľníci. Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Video
debata chyba
Viac na túto tému: #požiar v Banskej Štiavnici