Drážďany pomenovali ulicu po transžene Lili Elbe. Jej príbeh rozpovedal film Dánske dievča

Mesto Drážďany pomenovalo v stredu novú ulicu po dánskej transrodovej žene Lili Elbe. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

18.05.2023 14:00
Dánske dievča Foto:
Herci Eddie Redmayne a Alicia Vikander vo filme Dánske dievča. Redmayne stvárnil Lili Elbe.
debata

Toto symbolické gesto je poctou „priekopníčke v boji za uznanie a rovnosť queer komunity“, uviedol primátor mesta Dirk Hilbert počas slávnostného odhalenia tabuľky s názvom ulice. Na 17. mája pripadol Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii.

Dánska maliarka a transžena Elbe (1882–1931) bola jednou z prvých osôb, ktorá podstúpila operatívnu zmenu pohlavia. Pri narodení jej určili mužské pohlavie.

Počas umeleckej kariéry používala väčšinou svoje mužské meno Einar Wegener. Túžbu byť ženou v sebe objavil počas pózovania svojej (neskôr bývalej) manželke Gerde Gottliebovej, ktorá bola tiež maliarkou.

Šťastný človek Čítajte viac Film Šťastný človek: Tranzícia jedného z rodičov zmení celú rodinu

Operácie podstúpil medzi rokmi 1930 a 1931 v Berlíne a v Drážďanoch. „Premena“ na umelkyňu Lili Elbe sa stala senzáciou a bola pokladaná za „neuveriteľný príbeh“, povedal primátor Hilbert.

Elbe zomrela na komplikácie po operácii a je pochovaná v Drážďanoch. Jej príbeh je zachytený vo filme „Dánske dievča“ režiséra Toma Hoopera, ktorý mal premiéru na Filmovom festivale v Berlíne v roku 2015.

film expanded Čítajte viac Recenzia: Gabi dáva lekcie, ako byť sám sebou

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dánske dievča