Starobylé mesto Jericho v Predjordánsku zaradilo UNESCO do Svetového dedičstva

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v nedeľu hlasovala za zaradenie starobylého mesta Jericho na západnom brehu Jordánu do zoznamu Svetového kultúrneho a historického dedičstva v Palestíne. TASR informuje podľa agentúry AP, podľa ktorej toto rozhodnutie pravdepodobne rozhnevá Izrael.     

18.09.2023 11:00
jericho Foto:
Tel El Sultan v meste Jericho.
debata

Jericho je jedno z najstarších trvalo obývaných miest na svete. Mesto sa nachádza v časti západného brehu rieky Jordán okupovanej Izraelom, ktorú spravuje medzinárodne uznaná Palestínska samospráva.      Výbor pre svetové dedičstvo pod záštitou UNESCO rozhodol o zaradení Jericha do Zoznamu svetového dedičstva v Palestíne na konferencii v saudskoarabskom Rijáde.   

Jericho je považované za jedno z miest s... Foto: SITA/AP, Mahmoud Illean
UNESCO, jericho, izrael, palestína Jericho je považované za jedno z miest s najdlhším kontinuálnym osídlením.

Izrael vystúpil z UNESCO ešte v roku 2019 s odôvodnením, že sa organizácia správa voči nemu zaujato a bagatelizuje spojitosť židovského štátu so Svätou zemou. Izrael je však naďalej signatárom Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a na stretnutie v Rijáde vyslal svoju delegáciu.  Izrael okupuje Západný breh a východnú časť Jeruzalema od šesťdňovej vojny v roku 1967. Palestínčania chcú tieto územia získať späť na vytvorenie vlastného štátu. Izrael však považuje Západný breh Jordánu za biblické a kultúrne centrum židovského národa.    

sadako sasiki Čítajte viac Papierové žeriavy by vďaka dievčaťu z Hirošimy mohli byť v registri UNESCO

Predjordánsko je domovom takmer troch miliónov Palestínčanov a približne 490.000 Izrael­čanov, ktorí žijú v osadách považovaných podľa medzinárodného práva za nelegálne.  

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #UNESCO #jericho