Do Košíc príde Shakespeare aj Verdi. Uvedú operu Macbeth

V polovici marca uvedie svoju prvú premiéru v novom roku 2024 aj Opera Národného divadla Košice. Na javisko Historickej budovy Národného divadla Košice príde prvýkrát v histórii divadla opera Giuseppe Verdiho MACBETH v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Petra Valentoviča a v réžii Antona Korenčiho. Premiérové večery budú v piatok 15. a v sobotu 16. marca.

11.03.2024 09:00
macbeth Foto:
Opera Národného divadla Košice uvedie Verdiho operu Macbeth p prvý raz, premiéry budú v piatok 15. a v sobotu 16. marca.
debata

Opera Macbeth z roku 1847 spadá do ranej etapy tvorby Giuseppe Verdiho a je jeho prvým operným titulom, ktorý vznikol na námet veľkého anglického dramatika.

Ako povedal Roland Khern Tóth, riaditeľ Opery Národného divadla Košice, Shakespearovo dielo i Verdiho opera sú temnou drámou moci, tyranie, násilia, paranoje vládcov, ale i jedného nenaplneného manželstva. Pominuteľnosť moci a bezprávie samovlády s neúprosnou logikou vedú k rozkladu spoločnosti, k šialenstvu tyranov a k ich pádu.

NDKE Košice Wagner opera Tannhäuser Čítajte viac Romantická Wagnerova opera v Košiciach: Tannhäuser, ktorý medzi dvoma svetmi zlyháva

"Verdi prepracoval operu pre uvedenie v Paríži v roku 1865 a z tejto verzie prevažne vychádza aj naša pripravovaná inscenácia, ktorá nechce byť len muzeálnou rekonštrukciou slávneho príbehu. Prenáša tento príbeh bližšie k súčasnosti, robí z neho intímnu, osobnú a každodennú drámu, nachádza v ňom aj štipľavý humor, vďaka čomu môžu diváci omnoho zreteľnejšie reflektovať seba a svet, ktorý nás obklopuje,“ hovorí Roland Khern Tóth, riaditeľ Opery Národného divadla Košice.

narodne divadlo Kosice marat sade  1 Čítajte viac Marat a Sade sa vracajú do Národného divadla Košice. Slávnu hru predstavia v komornejšom šate

V titulných postavách Macbetha a Lady Macbeth alternujú Marek Gurbaľ s Ludovikom Kendim a Tatiana Paľovčíková Paládiová s vynikajúcou českou sopranistkou Eliškou Weissovou. V postave Banca uvidia diváci Michala Onufera a Mihálya Podkopájeva, Jaroslav Dvorský spolu s vynikajúcim slovenským tenoristom Jurajom Hollým stvárnia Macduffa, v postave Malcolma sa predstavia Maksym Kutsenko a Anton Baculík a v postave Dvornej dámy Viera Kállayová a Myroslava Havryliuk. V ďalších rolách účinkujú Martin Kovács, Kristián Guttek, László Havasi, Silvia Ondočko, Ľubica Strapáčová a Pavol Cebák.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #opera #ŠDKE #Národné divadlo Košice