Usaďte sa v Kine pod hviezdami

Tretí ročník Kina pod hviezdami bude patriť filmom, na ktorých sa podieľali doterajší prezidenti Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Pripravované novinky divákom predstavia tvorcovia a herci. Kino pod hviezdami 2022 slávnostne otvorí Judit Bárdos.

29.07.2022 14:00
film Zahrada Foto:
V Kine pod hviezdami diváci uvidia aj kultovým film Martina Šulíka Záhrada.
debata

Slovenské filmy sa po pandemickej prestávke začali opäť nakrúcať a mieria do kín. Organizátori podujatia preto dajú pred každou projekciou priestor producentom a režisérom. „Divákom priblížime zákulisie z tvorby filmu, uvidia prvé zábery, vypočujú si titulné skladby a dokonca sa budú môcť osobne stretnúť s obľúbenými hviezdami,“ predstavuje prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Wanda Adamík Hrycová.

Filmovými večermi bude sprevádzať ostrieľaná moderátorka Vera Wisterová. „Som rada, že som opäť súčasťou tejto príjemnej akcie pod holým nebom. Poďte si k nám sadnúť na pohodlný gauč a vychutnajte si slovenský film. Verím, že sa u nás budete cítiť ako doma,“ hovorí.

Tohtoročné Kino od hviezdami otvorí herečka... Foto: Peter Frolo
Judit Bardos foto Peter Frolo Tohtoročné Kino od hviezdami otvorí herečka Judit Bárdos.

Publikum na námestí pri Eurovei v Bratislave od 15. do 18. augusta 2022 a na Hlavnej ulici v Košiciach od 23. do 26. augusta 2022 uvidí kultové a ocenené snímky Záhrada, Muzika, Kandidát a Čiara, na ktorých pracovali prezidenti SFTA – Ondrej Šulaj, Zuzana Gindl-Tatárová, Emília Vášáryová, Marek Leščák, Martin Šulík a Wanda Adamík Hrycová. Vstupné je aj tentoraz zdarma.

Marta Kubišová Čítajte aj Marta Kubišová si v Trenčianskych Tepliciach prevzala ocenenie Umelcova misia

Ako to už býva zvykom, Kino pod hviezdami otvára známa osobnosť našej kinematografie. Pomyselnú štafetu po už zosnulom Milanovi Lasicovi a po Emílii Vášáryovej preberie filmová a divadelná herečka Judit Bárdos. „Je pre mňa veľkou cťou pokračovať v tejto tradícii. Srdečne pozývam každého milovníka filmov. Teším sa na stretnutie a kvalitný program,“ hovorí. Držiteľka významného ocenenia Slnko v sieti uvedie počas prvého večera aj titulnú skladbu dlho očakávanej snímky Iva Trajkova PIARGY. Tú v exkluzívnej premiére naživo zaspieva speváčka Veronika Rabada. „Ponuka urobiť titulnú pesničku do filmu sa nedala odmietnuť, o to viac, keď som videla film,“ ozrejmuje. O ľúbostnej dráme, ktorá bude mať premiéru začiatkom septembra, porozprávajú aj producentka Sylvia Panáková a herečka Jana Kvantiková.

Záhrada - trailer

Filmové plátno však bude patriť nezabudnuteľnej dráme Martina Šulíka Záhrada. V poeticky ladenom filme z roku 1995 o mladom mužovi hľadajúcom samého seba hviezdia Roman Luknár, Marián Labuda a Zuzana Šulajová. Snímka získala mnoho významných ocenení – päť Českých levov, Cenu Slovenskej filmovej kritiky, či 1. cenu MTF Prix Italia v Bologni.

martin sulik2mmmm Čítajte aj Martin Šulík: V istom veku sa jednoducho začnete obracať k minulosti

Pikošky z nakrúcania aktuálnej filmovej novinky Vitaj doma, brate! nasledujúci večer odhalia producent Juraj Brocko s Róbertom Jakabom a Petrou Polnišovou. „Je to letná komédia z prostredia Vojvodiny, kde žijú pôvodní Slováci a riešia problémy takpovediac balkánskym štýlom. Titulnú pieseň Môjho brata brat má brata pre nás zložili Horkýže slíže a myslím, že absolútne vystihli o čom náš film je,“ vysvetľuje herečka.

Muzika - trailer

Počas večera budú môcť diváci sledovať Petru Polnišovú aj v premietanom filme Juraja Nvotu Muzika. Vo veselej snímke o troch muzikantoch, ktorí sa rozhodnú preraziť v hudobnom šoubiznise uvidia aj Ľuboša Kostelného, Táňu Pauhofovú či Janu Oľhovú. Film získal v roku 2008 ocenenia až v deviatich kategóriách národnej filmovej ceny Slnko v sieti.

Organizátori Kina pod hviezdami mysleli aj na najmladších. V spolupráci s RTVS prenesú divákov do čias mýtov a legiend. V rozprávke režisérky Mariany Čengel Solčanskej Zakliata jaskyňa hrajú Táňa Pauhofová a Margo Igonda. Po nej prezradia producent Maroš Hečko a herec Gregor Hološka zaujímavosti o príprave čiernej komédie Jonáša Karáska Invalid, inšpirovanej dvomi skutočnými udalosťami z obdobia 90. rokov.

Zakliata jaskyňa - trailer

Kino pod hviezdami bude pokračovať populárnou snímkou Kandidát s Marekom Majeským, Monikou Hilmerovou či Michalom Kubovčíkom. Dielo Jonáša Karáska je satirickou analýzou spoločnosti, ktorá sa nechá manipulovať bohatými a mocnými, ale je aj o obyčajných ľuďoch, ktorí pod týmto tlakom potápajú jeden druhého a pomáhajú si naozaj až vtedy, keď ide o život. Film z roku 2013 sa po uvedení stal najnavštevovanejším domácim filmom v slovenských kinách a zároveň sa prebojoval do top rebríčka návštevnosti slovenských filmov od vzniku samostatného Slovenska. Získal 5 nominácií v národných slovenských filmových cenách Slnko v sieti.

Kandidát - trailer

Počas záverečného večera sa o romantickú náladu postarajú herečka Michaela Čobejová s režisérom Samom Spišákom. Divákom Kina pod hviezdami prvýkrát odhalia zábery z pripravovanej komédie Bonjour Mon Amour.

Filmový maratón uzatvorí držiteľ šiestich cien Slnko v sieti za rok 2017 a národný kandidát na nomináciu na ocenenia Oscar a Zlatý Glóbus pre rok 2018. Tvárami premietanej snímky Petra Bebjaka Čiara sú Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Zuzana Fialová či zosnulý Andy Hryc.

Čiara - trailer

Generálnym partnerom Kina pod hviezdami je PSS, Prvá stavebná sporiteľňa – partner slovenského filmu. Podujatie podporili mesto Bratislava, mesto Košice a Košický samosprávny kraj z programu Terra Incognita.

PROGRAM KINA POD HVIEZDAMI 2022

BRATISLAVA

Pondelok 15. 8.

 • 19:15 Slávnostné otvorenie Kina pod hviezdami 2022 s herečkou Judit Bárdosovou
 • Exkluzívna premiéra titulnej skladby filmu PIARGY so speváčkou Veronikou Rabada.
 • Hostia: producentka Silvia Panáková, herečka Janka Kvantíková
 • 19:30 ZÁHRADA / premietanie

Utorok 16. 8.

 • 19:15 Zaujímavosti o novej komédii VITAJ DOMA, BRATE!
 • Hostia: producent Juraj Brocko, herci Petra Polnišová, Róbert Jakab
 • 19:30 MUZIKA / premietanie

Streda 17. 8.

 • 17:00 ZAKLIATA JASKYŇA / premietanie
 • 19:15 Prvé informácie pripravovanom filme INVALID
 • Hostia: producent Maroš Hečko, herec Gregor Hološka
 • 19:30: KANDIDÁT / premietanie

Štvrtok 18. 8.

 • 19:15 Prvé zábery z pripravovanej romantickej komédie BONJOUR MON AMOUR
 • Hostia: Michaela Čobejová a Samuel Spišák
 • 19:30 ČIARA

KOŠICE

Utorok 23. 8.

 • 19:15 Televízne štúdio RTVS Košice oslavuje 60 výročie
 • 19:30 Záhrada / premietanie

Streda 24. 8.

 • 19:15 Zaujímavosti o novej komédii VITAJ DOMA, BRATE!
 • 19:30 MUZIKA / premietanie

Štvrtok 25. 8.

 • 17:00 ZAKLIATA JASKYŇA / premietanie
 • 19:15 Prvé informácie pripravovanom filme INVALID
 • 19:30: KANDIDÁT / premietanie

Piatok 26. 8.

 • 19:15 Zavŕšenie Kina pod hviezdami so speváčkou Veronikou Rabadou. Predstavenie titulnej skladby k filmu PIARGY
 • 19:30 ČIARA / premietanie

ZÁHRADA

Režisér Martin Šulík

V Kine pod hviezdami diváci uvidia aj kultovým... Foto: SFTA
film Zahrada V Kine pod hviezdami diváci uvidia aj kultovým film Martina Šulíka Záhrada.

Poeticky ladený film o mladom mužovi hľadajúcom samého seba a smerovanie svojho života. Jeho hlavný hrdina, mladý učiteľ Jakub si vo svete relativizovaných mravných hodnôt hľadá vlastnú identitu a miesto v živote. Na tridsiatnika Jakuba sa začne valiť jeden problém za druhým. Nevie vyriešiť svoj vzťah s vydatou Terezou, práca ho neuspokojuje, nerozumie si s otcom, s ktorým žije v spoločnom byte. Jakub sa rozhodne zmeniť svoj život a odchádza na pár dní do opusteného domu starého otca na vidieku. Pomocou zápiskov starého otca znovu objavuje jednoduché veci, na ktoré už dávno zabudol. Učí sa kosiť trávu, orezávať stromy, piecť chlieb. Spozná záhadnú Helenu, ktorá zmení jeho život.

MUZIKA

Režisér Juraj Nvota

Film Muzika režiséra Juraja Nvotu je príbehom... Foto: SFTA
Muzika Film Muzika režiséra Juraja Nvotu je príbehom troch muzikantov, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech v hudobnom šoubiznise.

Neďaleko veľkého mesta, niekoľko krokov od hraníc s nepriateľskou kapitalistickou krajinou v zapadákove, z ktorého cesty nevedú nikam len späť, sa začína veselý a trochu čierny príbeh o chlapíkovi, ktorý dúfal, že hudba mu pomôže z kaluže, ale namiesto toho vyváľa hudbu v blate. Bude to aj príbeh o jeho rovesníkoch, priateľoch, túžbach a snoch o slobode, ktorá bola v Československu na rozhraní sedemdesiatych a osemdesiatych rokov jednou z najvzácnejších, najlepšie strážených a najmenej dostupných hodnôt. Je to aj príbeh mladých ľudí, ktorí sa trápia s vlastnými životmi, s láskou, žiarlivosťou, pokušením. Narážajú na obmedzenia obdobia, v ktorom boli banány úzkym profilom a cesta za Západ nesplniteľným snom. Obdobia, v ktorom o všetkom rozhodovali členovia jedinej strany, a v ktorom donášači informovali aj o tom, že kurič hráva na saxofóne americkú muziku. Jadrom príbehu troch muzikantov, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech a sebarealizáciu v hudobnom šoubiznise je tragikomický osud nadaného mladého muža, čo si svoj talent a možnosti uvedomuje len okrajovo, no o to jednoduchšie a divokejšie sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov, ktorých skutočný rozmer a dosah si len postupne uvedomuje.

ZAKLIATA JASKYŇA

Režisérka Mariana Čengel Solčanská

V Kine pod hviezdami premietnu aj rozprávku... Foto: SFTA
Zakliata jaskyna V Kine pod hviezdami premietnu aj rozprávku Mariany Čengel Solčanskej Zakliata jaskyňa.

Zakliata jaskyňa prenesie divákov do čias mýtov a legiend. Hlboko v kráľovskom lese bola jaskyňa, ktorá po stáročia ľuďom poskytovala obživu a kráľovstvu prinášala blahobyt. Jedného dňa našiel solivar Buchwald vstup do jaskyne zapečatený. Tam, kde kedysi boli dvere, je zrazu holá skala. Režisérka Mariana Čengel Solčanská rozpráva prostredníctvom ústrednej ženskej postavy príbeh o nádeji, ale aj o ľudskej chamtivosti. Odvážna Ada, dcéra Buchwalda, musí nájsť stratenú sestru a vyslobodiť neprávom väzneného otca. Zatiaľ čo Ada bojuje o rodinu, bratia Zach a Cyril súperia o to, ktorý z nich zasadne na kráľovský trón. No víťazom nie je ani jeden. Kráľovnou sa stáva ich macocha Berta, ktorej jedinou túžbou je nájsť cestu do jaskyne. Hlboko v tmavých chodbách sú ukryté rubíny. A tie musí mať. Za každú cenu. Podarí sa jej ich získať? Nájde Ada stratenú sestru a kto je skutočný kráľ? Dobrodružná rozprávka plná napätia vtiahne diváka do sveta tajuplnej jaskyne až sa mu nebude chcieť drať na povrch.

KANDIDÁT

Režisér Jonáš Karásek

Film Kandidát režiséra Jonáša Karáska je... Foto: SFTA
Kandidat Film Kandidát režiséra Jonáša Karáska je satirickou analýzou spoločnosti, ktorá sa nechá manipulovať bohatými a mocnými. Na snímke Michal Kubovčík.

Príbeh filmu Kandidát sa odohráva počas dvoch mesiacov kampane pred nekonkrétnymi prezidentskými voľbami v jednej konkrétnej krajine. Autor denníkových zápiskov netuší, pre koho zaznamenáva odpočúvania a nadšenie zo zaujímavej zákazky, v ktorej sleduje biskupa, šialeného majiteľa reklamnej agentúry a nevýrazného prezidentského kandidáta s írečitým menom Peter Potôň a ešte ľubozvučnejšou rodinnou históriou, zakrátko vystriedajú znechutenie a zmätenosť. Z jeho denníka sa stáva spis s prepisom rozhovorov, informáciami o postavách a postavičkách, e-mailmi, útržkami z psychiatrických chorobopisov a obrázkov, ktoré najskôr čmára z nudy, neskôr preto, že slová a racionálne vysvetlenia už nestačia. Kandidát je politickou fraškou, smutno-smiešnym zobrazením toho, čo sa v tejto malej krajine udialo, deje a veľmi ľahko udiať môže. Je satirickou analýzou spoločnosti, ktorá sa nechá manipulovať bohatými a mocnými. Kandidát je o obyčajných ľuďoch, ktorí pod týmto tlakom potápajú jeden druhého a pomáhajú si naozaj až vtedy, keď ide o život. Kandidát je manifestom proti tajomstvu.

ČIARA

Režisér Peter Bebjak

Peter Bebjak pri práci na filme Čiara. Foto: Wandal Production
Peter Bebjak Peter Bebjak pri práci na filme Čiara.

Adam Krajňák je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v rozhodujúcich okamihoch nechýba temperament. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti. Keď jedna z pašeráckych zásielok stroskotá, spustí sa nezastaviteľná lavína udalostí, a počas nich bude musieť Krajňák spochybniť svoje vlastné hranice, ktoré doteraz odmietal prekročiť. Réžia Petra Bebjaka vnáša do kriminálneho námetu s prvkami trileru nákazlivú iskru, ktorá ho na míle vzďaľuje od obyčajnej žánrovej zábavy, a odhaľuje univerzálny ľudský príbeh zasadený do prostredia, kde sa prelínajú kultúry, zvyky i životy…

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Kino pod hviezdami