Legendárny herec sa do vyhladzovacieho tábora na území Poľska vybral so zástupcami Nadácie židovského centra Auschwitz (Auschwitz Jewish Center Foundation), ktorá ho nedávno ocenila za boj proti nenávisti.
„Som svedkom trosiek krajiny rozbitej nacistami. Zblízka som videl, ako sa táto nenávisť vymkla spod kontroly, a o tieto bolestivé spomienky sa delím so svetom v nádeji, že predídeme budúcim tragédiám a poučíme vojakov o osobnej zodpovednosti,“ vyhlásil Schwarzenegger, ktorý vie, o čom hovorí.
Jeho otec v roku 1939 po pričlenení Rakúska k nacistickému Nemecku vstúpil do NSDAP a stal sa členom jej polovojenskej jednotky SA (Sturmabteilung). Bojoval na východnom fronte, kde ho zranili, a domov sa vrátil ako zlomený muž, ktorý našiel útechu v alkohole.
Čítajte viac Akčná hviezda s oslíkom. Arnold Schwarzenegger má 75 rokovKeď sa však herec v 90. rokoch obrátil na odborníkov, aby preskúmali minulosť jeho otca, nenašlo sa nič, čo by potvrdzovalo, že pôsobil v SS alebo že sa podieľal na vojnových zločinoch.
Schwarzenegger, ktorý sa v Rakúsku narodil dva roky po druhej svetovej vojne, poznal biedu zničenej krajiny a nacizmus vždy odsudzoval. Dlhé roky podporoval i Centrum Simona Wiesenthala vo Viedni pátrajúce po ukrývajúcich sa nacistických zločincoch.
Počas návštevy koncentračného tábora v Auschwitzi si prezrel tamojšie múzeum aj krematórium. Zapálil sviečky pri pamätníku obetí v Brezinke a pri „múre smrti“, kde príslušníci SS zastrelili mnohých väzňov. Stretol sa tiež s Lidiou Maksymowiczovou, ktorú do Auschwitzu odvliekli, keď mala iba tri roky.
„Ľudia ako ona nám môžu pomôcť, aby sme nikdy neprestali rozprávať o tom, čo sa tu stalo pred 80 rokmi… Je to príbeh, ktorý musí prežiť,“ zdôraznil 75-ročný herec.
Čítajte viac Schwarzenegger oslavuje 75. Prinášame prehľad jeho najzásadnejších filmovNa záver potom do návštevnej knihy zapísal známe slová z filmu Terminátor (1984). Aj keď Schwarzeneggerovi fanúšikovia na sociálnych sieťach oceňujú jeho boj za mier a nepochybujú, že ho viedli dobré úmysly, myslia si, že mal napísať niečo citlivejšie ako „Vrátim sa.“
Podľa nich asi dobre nezvážil, čo robí. „Viem, že je ťažké nájsť správne slová, ale nie som si istý, či sú to tieto,“ zhodnotil na Twitteri jeden z jeho kritikov. Ďalší to dokonca označili za neslušné či prehnané.
Niekdajšieho najlepšieho kulturistu sveta sa napokon zastalo vedenie múzea v Auschwitzi: „Táto návšteva bola naplánovaná ako relatívne krátka. Zápis bol myslený ako prísľub, že sa vráti na ďalšiu a dôkladnejšiu návštevu.“