A máme, čo sme chceli. Šišková, Holubová a Polívka v tragikomédii o rozdelení Česko-Slovenska

Do obdobia spred tridsiatich rokov, keď sa delilo Česko-Slovensko, sa vracia slovensko-kanadský celovečerný film A máme, čo sme chceli. Do našich kín príde 19. októbra.

08.09.2023 14:00
A máme cč sme chceli  film Šišková Eva Holubová... Foto:
Jana Kovalčiková, Anna Šišková a Eva Hokubová v snímke A máme, čo sme chceli
debata

Rodinná tragikomédia inšpirovaná skutočným príbehom sa odohráva počas silvestrovského večera roku 1992. Domov do Banskej Bystrice prichádza Michal spolu so svojou kanadskou priateľkou Charlie, aby spoločne oslávili vznik samostatného Slovenska. Svoju rodinu však nachádza v totálnom zmätku.

Otec Daniel utrpel infarkt po tom, ako ho syn Peter usvedčil zo spolupráce s ŠtB. Rodina listuje v spise a s každou ďalšou stránkou sa otriasa v základoch. Chaos naberá na obrátkach. V hlavných úlohách diváci uvidia Evu Holubovú, Bolka Polívku, Annu Šiškovú, Adyho Hajdua, Janu Kovalčikovú, Jana Budařa, Judit Pecháčkovú, Daniela Fischera, Dávida Hartla a kanadskú herečku Rachel Kramerovú.

Steph Copeland Čítajte viac Vo filme o rozdelení Čechov a Slovákov zaznejú aj hromy-blesky

Film zachytáva deň, keď sa menil osud jednej krajiny a jednej rodiny.

A máme, čo sme chceli je prvým celovečerným hraným filmom slovenského režiséra Michala Kunesa Kováča, oceneného za krátke filmy Sídlisková poviedka (2016) a Nauč ma Čardáš (2019). Pracoval ako tvorca hudobných, ale najmä naratívnych videoklipov pre českých a slovenských interpretov.

Trailer filmu A máme, čo sme chceli
Video
Zdroj: TV Pravda

„Mojím úprimným cieľom je sprostredkovať divákom osobnú skúsenosť a vyrozprávať príbeh, ktorý nám pripomenie, že rodinný pokoj je nevyhnutný na to, aby spoločnosť odolala turbulenciám politických búrok. Film zavedie divákov do hlbín ich vlastných rodín. Ukáže ich veľkosť, nedostatky, útrapy, lásku, nenávisť a ich jedinečnosť v nádeji, že nám možno pripomenie, aby sme objali svojich rodičov a poďakovali im, alebo sa postavili problémom, ktoré sme dlho zametali pod koberec,“ hovorí režisér Michal Kunes Kováč.

A máme, čo sme chceli Čítajte viac Československá tragikomédia prinesie nostalgiu, nechce však byť druhými Pelíškami

„Téma rozdelenia Československa, alebo vznik samostatnej Slovenskej a Českej republiky (záleží na uhle pohľadu) v mnohých z nás stále rezonuje. Tridsať rokov je dostatočne dlhý čas na to, aby sme si poctivo položili niekoľko dôležitých otázok. Je načase vyvetrať kostlivcov v skrini. Rodinná tragikomédia A máme, čo sme chceli sa o to pokúsi. Našim národným zvykom sa totiž stalo ignorovať našu minulosť. Rozchod nie je jednoduchá záležitosť, ale humor môže tento proces uľahčiť. Aj keď prach z kostlivcov štípe v očiach,“ dodáva producent filmu Tibor Búza.

Ako vznikala hudbu k filmu A máme, čo sme chceli
Video
Pozrite si, ako sa nahráva filmová hudba / Zdroj: TV Pravda

Autormi scenára sú Maroš Hečko (Amnestie, Kandidát), Tomáš Dušicka (Invalid, Najväčší Slovák, Slovenský Panteón) a David Cormican (Northern Rescue, Arthur C. Clarke's Venus Prime). Film finančne podporil Audiovizuálny fond a TELEFILM Canada.

debata chyba
Viac na túto tému: #film #Bolek Polívka #Anna Šišková #Eva Holubová #Jana Kovalčiková #A máme čo sme chceli #A máme