Z výstavy Martina Kellenbergera v Slovenskom inštitúte vo Varšave.
Všetky bytosti sveta
Hneď na začiatku výstavy pri stole hodujú rôzne zvieracie bytosti, ktoré obsluhuje človek. Majú v sebe niečo z tradičných slovenských fašiangových masiek, no žena pôsobí ako Egypťanka a nad ňou korunka. Navonok spojenie nespojiteľného akoby hovorilo, že vtedy budeme králi, keď sa dokážeme pozdeliť s druhými. Na obraze nazvanom Malý stôl preto všetci vyzerajú spokojne, dokonca aj lebka, čo si na slávnostnú príležitosť nasadila cylinder. Takéto pozvanie k stolu so všetkým dobrým aj zlým vovedie návštevníkov do mystického sveta Martina Kellenbergera, v ktorom si podávajú ruku všetky bytosti sveta. Tie skutočné aj vybájené, od Minotaura cez indiánskeho šamana až po dedinčanov v tradičnom odeve a zvieracie fašiangové masky. Pretože v dielach Martina Kellenbergera ide predovšetkým o harmóniu a ešte o radosť z bytia. Tú zastupujú najmä žiarivé, veselé až roztopašné farby, ktoré však skúsený maliar vyvažuje presnou geometriou.
Antika aj rozprávky
„Inšpiruje ho pravek, mýtus Atlantídy, staroveký Egypt a Grécko. V jeho tvorbe sú časté aj biblické motívy, stretávame v nej aj osobnosti stredoveku, novoveku i moderny – Gutenberg, Komenský, van Gogh, Ensor, Klee…“ uvádza Bohumír Bachratý v sprievodnom kurátorskom texte k výstave Martina Kellenbergera Spev sveta. Akademický maliar a známy ilustrátor detských kníh zostáva verný aj kúzlu rozprávok. Exotiku predstavujú v jeho diele Indiáni i reflexie amerického pop artu. Všetko si teraz môžu pozrieť návštevníci reprezentatívneho Slovenského inštitútu vo Varšave s dobre nasadeným a priaznivo naladeným , rovnako reprezentatívnym tímom pod vedením Milana Novotného, a my domáci im môžeme len ticho závidieť, že sa ponoria do krásneho a spevavého sveta Martina Kellenbergera.
„Z povrchu našej planéty vidí do vesmíru. K hviezdam. Do nekonečna. Na Zemi je verný predovšetkým človečenstvu človeka. Verí hodnotám ľudskej civilizácie, kultúry a humanizmu. Tu sa však jeho viera spája s nádejou, ale aj s obavami. Zostane svet človeka dobrým svetom ľudí? Ľudského porozumenia? Citu a múdrosti? Zostane alebo?“ pýta sa Bohumír Bachratý v kurátorskom preslove k výstave Spev sveta. V Martinovi Kellenbergerovi vidia človeka a umelca so zmyslom pre plynutie času, ustavičný pohyb ľudských dejín a nekonečných premien života. Symbolom toho večného pohybu je aj kôň, jeho obľúbený motív, ktorý ho sprevádza hádam celou tvorbou a nechýba ani na výstave Spev sveta.
Čítajte viac Baba Jaga bola krásna. Čo ste nevedeli o staroslovanskej mytológiiMartina Kellenbergera si cenia pre jeho diela vzácnej harmónie a syntézy, v zrelej maliarskej kvalite, ku ktorým pridáva dávku poézie aj hudby. Jeho obrazy sú hrou farieb, vitality, optimizmu a harmonického súladu, vlastnému umelcovi, ktorý nám cez svoje obrazy rozpráva príbehy. „Martin Kellenberger je všetranný vývarník a umelec vysokej profesionality a citu kresby a maľby. Zároveň aj majster sugestívneho obrazového rozprávačstva dejov a príbehov zeme a spoločenstva ľudí, flóry a fauny, našej planéty. V jeho obrazoch sa spája dávna história, súčasnosť, jeho vízie a túžby,“ pripomína Bohumír Bachratý pri výstave Spev sveta.