Svetoví husľoví virtuózi otvárajú majstrovské kurzy

Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov v Bratislave pokračujú. Po úspešných kurzoch s izraelským huslistom Vadimom Gluzmanom, ktoré sa konali 11. a 12. júla 2021, prijal pozvanie český husľový virtuóz Josef Špaček.

01.09.2021 14:00
debata
Majstrovským kurzom bude predchádzať sólový... Foto: RADOVAN SUBIN
Spacek Sekera c Radovan Subin 01 Majstrovským kurzom bude predchádzať sólový recitál Josefa Špačka s klavírnym sprievodom Miroslava Sekeru

Majstrovským kurzom bude predchádzať sólový recitál Josefa Špačka s klavírnym sprievodom Miroslava Sekeru.

Iniciatíva Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov vznikla v roku 2013 na podnet slovenského huslistu Pavla Bogacza ml. z občianskeho združenia Sinfonietta Bratislava s cieľom podporovať a rozvíjať vzdelávanie mladých slovenských umelcov a študentov hudby. Bratislavu vďaka tomuto projektu v minulosti navštívilo viacero svetových huslistov ako Julian Rachlin, Ilya Gringolts, Alexandra Soumm, Renaud Capuçon, Midori Goto, Shlomo Mintz či naposledy v júli tohto roku renomovaný izraelský huslista Vadim Gluzman. Projekt pokračuje aj na jeseň a opäť s medzinárodnou účasťou. Do Bratislavy už o týždeň pricestuje český huslista Josef Špaček.

I napriek obmedzeniam vyplývajúcim z opatrení v súvislosti s korona krízou sa projekt Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov v Bratislave tento rok uskutoční už po druhýkrát. Po úspešných kurzoch s izraelským huslistom Vadimom Gluzmanom, ktoré sa konali 11. a 12. júla 2021 v Bratislave, prijal tentokrát pozvanie český husľový virtuóz Josef Špaček.

Ravel: Tzigane - Josef Špaček (husle), Česká filharmónia, Jiří Bělohlávek (dirigent)

„Josef Špaček patrí medzi svetovú husľovú špičku. Veľmi sa teším, že prijal naše pozvanie a že sme i napriek jeho veľkej pracovnej vyťaženosti dokázali zladiť termíny. Josef do Bratislavy pricestuje s vynikajúcim českým klaviristom Miroslavom Sekerom, s ktorým odohrá aj sólový recitál. Novinkou tohto ročníka je, že okrem husľových kurzov budeme mať prvýkrát aj kurzy pre klaviristov práve pod vedením pána Sekeru. Rozhodli sme sa tak pre veľký záujem zo strany študentov – klaviristov,“ hovorí o blížiacom sa podujatí Pavel Bogacz a dodáva: „Kurzy sú otvorené pre aktívnych aj pasívnych účastníkov. Z množstva prihlásených záujemcov sme vybrali aktívnych účastníkov z konzervatórií a vysokých škôl na Slovensku a v Čechách, ktorí tak získajú jedinečnú príležitosť konzultovať otázky interpretácie a techniky hry na husliach a klavíri s renomovanými umelcami. Priestor dostanú nielen jednotlivci, ale aj komorné zoskupenia.“

Izraelský huslista Vadim Gluzman. Čítajte aj Huslista Vadim Gluzman sa vracia do Bratislavy

Majstrovské kurzy pod vedením Josefa Špačka sa uskutočnia v stredu 8. septembra od 9:00 do 14:00 hod. v Koncertnej sieni Dvorana na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. „Do Bratislavy sa vraciam po dlhšej dobe a veľmi sa teším na interakciu s mladými huslistami a huslistkami v rámci majstrovských kurzov,“ hovorí o svojej účasti Josef Špaček. Paralelne budú v Malej koncertnej sále prebiehať klavírne kurzy pod vedením Miroslava Sekeru. „Som nadšený záujmom študentov klavírneho odboru a ani minútu som neváhal, keď mi Pavel navrhol možnosť viesť klavírne kurzy,“ dopĺňa Miroslav Sekera, ktorý sa v Bratislave v blízkej dobe predstaví aj v rámci sólového klavírneho recitálu v januári 2022 v Slovenskej filharmónii. Vstup na podujatie je bezplatný a kurzy sú otvorené nielen pre odbornú, ale i pre širokú laickú verejnosť.

Majstrovským kurzom bude predchádzať sólový recitál Josefa Špačka, na ktorom s klavírnym sprievodom Miroslava Sekeru odohrá virtuózny program zložený z diel Igora Stravinského, Bohuslava Martinů a Mauricea Ravela. Koncert je naplánovaný na utorok 7. septembra 2021 o 19:00 hod. a uskutoční sa v nádherných priestoroch Veľkého evanjelického kostola na Panenskej ulici. Vstupenky na koncert sú k dispozícii v sieti Ticketportal za symbolickú cenu 5 €.

Ryan Martin Bradshaw Čítajte aj V orchestri Slovenského rozhlasu bude hrať geniálny 14-ročný klavirista Ryan Martin Bradshaw

Josef Špaček

Český huslista Josef Špaček patrí medzi najvýraznejšie talenty svojej generácie. Jeho hra vyniká technickou istotou, virtuozitou, osobitým výrazom a širokým spektrom zvukovej farebnosti. Hru na husliach študoval najskôr na Pražskom konzervatóriu a neskôr v USA na prestížnom Curtisovom inštitúte vo Filadelfii (Ida Kavafian, Jaime Laredo) a na Juilliard School v New Yorku (Itzhak Perlman).

Je laureátom Medzinárodnej súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli a víťazom medzinárodnej súťaže Michaela Hilla na Novom Zélande. V roku 2018 bol členom poroty svetoznámej Menuhinovej husľovej súťaže v Ženeve. V roku 2011 sa Josef Špaček stal historicky najmladším koncertným majstrom Českej filharmónie a na tejto pozícii pôsobil deväť sezón až do roku 2020. Od roku 2016 je rezidentným umelcom tohto orchestra.

Okrem Českej filharmónie spolupracoval s Orchestre de Paris, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Bamberger Symphoniker, Konzerthausor­chester Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Helsinki Philharmonic Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Japan Philharmonic Orchestra, Shanghai Symphony Orchestra, Stavanger Symphony Orchestra a ď. Popri sólovej koncertnej činnosti sa venuje aj komornej hudbe a je pravidelným hosťom festivalov v Európe, Ázii a v USA. Hrá na husliach „LeBrun; Bouthillard“ Guarneri del Gesù cca. 1732 zapožičaných od spoločnosti Ingles & Hayday.

Klavirista Miroslav Sekera, huslista Josef Špaček. Foto: RADOVAN SUBIN
Spacek Sekera c Radovan Subin 02 Klavirista Miroslav Sekera, huslista Josef Špaček.

Miroslav Sekera

Klavirista Miroslav Sekera sa hre na klavíri venuje od svojich troch rokov. Popri hre na klavíri študoval aj hru na husliach, vďaka čomu získal úlohu malého Mozarta v oscarovom filme Amadeus režiséra Miloša Formana. Hru na klavíri študoval na Pražskom konzervatóriu a na Akadémii múzických umení v Prahe.

Je víťazom Medzinárodnej súťaže J. Brahmsa v rakúskom Portschachu a Medzinárodnej súťaže F. Chopina v Mariánskych Lázňach, držiteľom štipendia spoločnosti YAMAHA a ocenenia hudobnej spoločnosti Salon de Virtuosi v New Yorku. V roku 2006 mu vo vydavateľstve Multisonic vyšla debutová nahrávka s dielami J. Brahmsa, D. Scarlattiho a M. Moszkovského. Pre americké spoločnosti Albany Records a Navona Records nahral sedem albumov s hudbou súčasného amerického skladateľa Josepha Summera.

Koncertoval v Európe, USA a v Ázii. K jeho stálym umeleckým partnerom patria Josef Špaček, Dagmar Pecková či Radek Baborák. V apríli 2020 vydal pod hlavičkou vydavateľstva Supraphon svoje ostatné sólové CD s dielami F. Liszta a B. Smetanu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vážna hudba #husle #Majstrovské kurzy