Metalinda vznikla už v roku 1983 v Bratislave. Jej meno vymyslel gitarista, skladateľ a líder skupiny Peter Sámel. „Nápadov bolo veľa, ale zapáčil sa nám tento názov, lebo okrem toho, že evokoval dve španielske slová – pekný cieľ, vyjadrovalo to i náš cieľ – to, že sme sa rozhodli hrať túto hudbu. Navyše to znelo metalovo a bolo to ženského rodu,“ priblížil pre Pravdu.
Cesta k prvej LP platni nebola ľahká. „Päť rokov sa kapela formovala s rôznymi spevákmi. Najväčšiu úlohu zohral asi Dušan Horecký, s ktorým sme zakladali kapelu. Po tom, čo odišiel, lebo študoval na vysokej škole a rozhodol sa, že už nebude spievať, nám našiel ako náhradu Paľa Drapáka,“ zaspomínal si Sámel.
Ohromení zo štúdia
Aby v tom čase kapela mohla nahrať dlhohrajúcu platňu, musela najprv vydať tri single a z každého predať celý náklad, teda 5 000 kusov. Metalinda to zvládla a s piesňou Loď pre 5 miliárd obsadila i štvrté miesto na Bratislavskej lýre v roku 1988. Až potom sa mohla pustiť do LP.
„Z vydavateľstva Opus sme boli nadšení. V nahrávacom štúdiu bol k dispozícii veľký mixážny pult značky Solid State Logic, čo bol vtedy akýsi Rolls Royce medzi mixážnymi pultmi. Boli tam superšpičkové magnetofóny, na akých nahrávala aj Metallica, takže sme z tej techniky boli ohromení. Tešili sme sa a išli sme naplno. Bolo to pre nás pódium, ktoré znamená svet,“ opísal Sámel.
Zaujímavé je, že na debutový album nezaradili staršie piesne, ktoré vyšli na singloch, ako Klub milionárov, Každý chce ľúbiť či Loď pre 5 miliárd. Naopak, dostali sa tam singlové skladby z roku 1989 Kovový kráľ a Jago. Prečo len tie?
„Vtedy sme už mali také silné piesne, že si Julo Kinček, producent v Opuse, mohol vyberať. Nechceli sme opakovať skladby, ktoré ľudia poznali, na prvý album sme chceli ponúknuť novinky. Boli tam piesne, ktoré sú dodnes hitmi a ich texty sú stále aktuálne,“ vysvetlil líder kapely.

Na albume je jedenásť skladieb. Autormi hudby sú Sámel a gitarista Michal Kovalčík, o texty sa postaral Pavol Jursa. Ten k debutovej platni s názvom Metalinda napísal, že skupina hrá „šťavnatý, slovansko-melodický metal“, z ktorého vyžaruje drsná, úprimná spontánnosť a živelná radosť z hrania.
Fanúšikovia mu zrejme dajú za pravdu. Album, ktorý koncom februára v reedícii vydali na CD i LP platni, obstojí aj po 34 rokoch. Je z neho cítiť tvorivé nadšenie a tvrdý gitarový zvuk skvele ladí s Drapákovým vysokým hlasom.
Kapela má ísť s dobou
Na platni sú osvedčené hity ako Jago (rocková pocta Shakespeareovi), Kovový kráľ (oslava heavy metalu) či Ján Amos Džínový, ktorá známemu hudobnému publicistovi Jurajovi Čurnému pripomína „scorpionsovské“ balady.
Podľa neho ide o „doživotný hit“ Metalindy. A naozaj, príbeh o svojráznom učiteľovi, ktorý vyhlasuje, že stačí poznať štyri anglické slová, aby vám rozumel celý svet, je jednou z najkrajších rockových piesní v repertoári slovenskej hudby.
„Už keď sme ju pred nahrávaním albumu niekomu pustili, každý povedal, že je to ,pecka’. Videoklip sme nakrúcali na Strednej priemyselnej škole strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave, kde som štyri roky študoval. Pieseň vyhrala niekoľko Trianglov,“ prezradil Sámel.

Priaznivci hard rocku a metalu však ocenia i ďalšie skladby: Šanca, Van Beethoven, Xénia, VSR (sladké spomínanie na „Veľkú sexuálnu revolúciu“), Politika, Môj príbeh, Velím si sám (rockový protest proti násiliu a povinnej vojenskej službe) či Mefisto.
Sámel tvrdí, že jeho obľúbenými piesňami sú všetky. Kuriózna historka sa vraj spája so skladbou Môj príbeh. Najprv ju totiž niektorí z piatich členov skupiny nechceli hrať, pretože neboli stotožnení s jej textom, a nakoniec sa diali zvláštne veci s videoklipom.

„Nakrúcali sme ho v Bratislave na streche známeho Manderláku. Keď sme tam prvý raz prišli, zistili sme, že sa zvukár pomýlil a doniesol úplne inú skladbu, ktorá sa volala Politika. Navrhli sme teda, že nakrútime aspoň túto pieseň, ale z toho zišlo. Celý filmový štáb sa preto musel zbaliť a zísť zo strechy cez malý otvor 50 × 50 centimetrov. Nakoniec sme tam prišli druhýkrát, keď sa to už podarilo,“ priblížil líder kapely.

Ako dodal, videoklip odvysielali v televízii len raz. „Potom sa stratil a nevieme ho nájsť. Je to asi zakliata pieseň,“ zasmial sa Sámel.
Debutová platňa Metalindy pomohla kapele preraziť na hudobnej scéne v niekdajšom Československu. Skupina potom nahrala množstvo hitov, získala viaceré ocenenia a hoci vlani oslávila „štyridsiatku“, stále koncertuje.
„Každý náš album je iný a niečím výnimočný. Každý bol istým posunom, lebo si myslím, že každá rocková kapela by mala ísť s dobou. Mám rád všetky naše albumy. Zatiaľ sme ich vydali šestnásť, teraz pripravujeme sedemnásty. Ešte nám chýbajú tri a budeme ako Queen,“ uzavrel s úsmevom Sámel.