Príbeh lásky sa tak stáva zároveň príbehom krajiny, ktorá trpela, aj príbehom migrácie a presadených stromov, ktoré musia zapustiť korene v neznámej zemi, aby prežili. A tiež príbehom generácie, ktorá svoje korene hľadá, pretože bez koreňov všetko živé zmizne.
Raj aj peklo na zemi
Cyprus je pre nás exotickou destináciou, kde si tí majetnejší popíjajú drinky pri bazéne, kochajú sa výhľadom na číre more a napĺňajú si žalúdky miestnymi dobrotami. Pre mnohé celebrity sa stal rajom na zemi už pred mnohými desiatkami rokov. „V bežný deň ste tam mohli zbadať Elizabeth Taylor ako vychádza z nablýskaného hotela, Sophiu Loren ako vystupuje z auta a sukňa sa jej posúva nad kolená alebo Brigitte Bardot ako sa prechádza po pláži a hľadí do vodných hĺbok akoby čakala, že z nich niekto vystúpi,“ píše britsko-turecká autorka Elif Shafak vo svojom románe.
Čítajte viac Kniha týždňa: Pokrivený pluhTento raj na zemi odpradávna obývali ostrovania – cyperskí Gréci a cyperskí Turci – a vedeli byť dobrými susedmi. Jedni však nosili na retiazke krížik a druhí polmesiac, a keď jeden či druhý symbol chytí do ruky vojak, znamená to, že onedlho sa ostrov vojakmi zaplní. Z plamienka sa rozhoreli vášne, prepukli etnické konflikty, bombové útoky, únosy a z niekdajších priateľov sa stali nepriatelia.
Mysleli sme si, že sme súčasťou Európy. Európania mali asi iný názor
Kým celebrity si ešte užívali v hotelovom rezorte, pre miestnych sa už raj na zemi premenil na peklo. Deti sa hrali na uliciach zabarikádovaných vrecami s pieskom, po zotmení platil zákaz vychádzania a každý deň prichádzali z rádia správy o ďalších teroristických útokoch a rastúcom politickom napätí. Domy sa „scvrkli a potemneli“ bolesťou nad stratou blízkych. Na Cypre na „pokoj“ dohliadali Briti, ktorí chceli byť doma všade, a neskôr aj vojská OSN. Až napokon jeden dôstojník nakreslil na mape zelenú čiaru a preťal ho tak na dve časti. „Mysleli sme si, že sme súčasťou Európy. Európania mali asi iný názor,“ hovorí jedna z postáv románu. Odvtedy je Cyprus ostrov so zlomeným srdcom.
Čítajte viac Kniha týždňa: Zmätenosť môže byť aj šťastnáNezamilujete sa počas občianskej vojny, keď vás zo všetkých strán obklopuje krviprelievanie a nenávisť. Utečiete najrýchlejšie, ako vaše nohy dokážu uniesť váš strach
Hovoriaci figovník
Za týchto okolností bolo jednoducho nemysliteľné, aby sa do seba zaľúbili dvaja mladí ľudia z opačnej strany vojnových barikád. „Nezamilujete sa počas občianskej vojny, keď vás zo všetkých strán obklopuje krviprelievanie a nenávisť. Utečiete najrýchlejšie, ako vaše nohy dokážu uniesť váš strach, ide vám o holé prežitie, nič iné. Hľadáte bezpečné miesto, kam sa môžete utiahnuť sami do seba, keď už všetko ostatné zlyhalo, diplomatické rokovania aj politické diskusie, a viete, že už to môže byť iba oko za oko, bolesť za bolesť a nikde mimo vášho vlastného kmeňa nie ste v bezpečí. Nezamilujete sa na Cypre v lete 1974, Nie tu, nie teraz. No láska je odvážne potvrdenie nádeje a tí dvaja to predsa spravili,“ píše autorka v románe Ostrov stratených stromov, keď kúsok po kúsku odvíja príbeh Gréka Kostasa a Turkyne Defne, ich rodiny, priateľov aj ich krajiny.
Elif Shafak je výborná rozprávačka, ktorá dokonca dokáže dať hlas aj stromu – figovníku
Elif Shafak je výborná rozprávačka, ktorá vie majstrovsky spojiť romantickú hlbokú lásku s drsnými dejinami a dokonca dokáže dať hlas aj stromu – figovníku. Cez figovník spoznávame iné rastliny aj zvieratá a už nevidíme svet ako jediní „páni tvorstva“. Pripúšťam, je trocha samoľúby, keďže tu žije už toľké tisícky rokov: tvrdí, že Adam s Evou sa nielen zakryli figovým listom, ale ovocie poznania, ktoré ochutnali, bola v skutočnosti figa a žiadne jablko. Figovník v románe predstavuje silu prírody a kolobeh života, spojenie generácií.
Môžu naši predkovia existovať cez nás?
„Môžu naši predkovia existovať cez nás? Je to dôvod, prečo niekedy stretnete ľudí – podobne je to so stromami – pri ktorých máte pocit, že musia byť oveľa starší ako naznačuje ich chronologický vek?,“ pýta sa Elif Shafak pod konármi starého stromu. „Niekedy rodinná trauma preskočí celú generáciu a prejaví sa dvojnásobne v tej nasledujúcej. Môžete stretnúť vnúčatá, ktoré v tichosti nesú krivdy a utrpenie svojich starých rodičov.“ A tak aj tínedžerka Ada až vďaka prekvapujúcej návšteve svojej cyperskej tety rozmotáva klbko rodinnej histórie, pred ktorou ju rodičia chránili.
Keď opustíte svoj domov a zamierite k neznámym brehom, nemôžete jednoducho pokračovať ako predtým
Figovník, ktorý dnes rastie v rodinnej záhrade v Londýne, je potomkom stromu, ktorý bol svedkom ich prvých zaľúbených stretnutí aj smutných spomienok. Jednoducho odrezali zdravý konár z chorého stromu, aby ho zasadili v novej zemi. Pretože „keď opustíte svoj domov a zamierite k neznámym brehom, nemôžete jednoducho pokračovať ako predtým – časť z vás vnútri odumrie, aby tá druhá mohla začať odznova.“