Okrem klasických stretnutí s básnikmi a prozaikmi nebudú počas Slovesnej jari chýbať prezentácie najnovších kníh, umelecký prednes, vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže stredoškolákov Paulinyho Turiec ani viaceré výstavy. Tento rok si festival pripomenie viacerých štúrovcov, storočnicu slovenskej premiéry prvého hraného slovenského filmu Jánošík aj 161. výročie Memoranda národa slovenského.

„Na tento rok pripadá 200. výročie narodenia viacerých štúrovcov, siedmi sú pochovaní na Národnom cintoríne. Najznámejší z nich sú Janko Kráľ, Ján Kalinčiak, Štefan Marko Daxner a ďalší. My si ich pripomenieme nielen položením kvetov, ale aj divadelnými pochôdzkami – ochotníci z celého Slovenska v historických kostýmoch prejdú mestom a zahrajú scénky aj priamo pri hroboch štúrovcov,“ pozýva za organizátorov festivalu Peter Cabadaj.

Viaceré programy sú určené pre začínajúcich tvorcov i najmenších čitateľov, hostia môžu navštíviť hudobné koncerty, divadelné predstavenia, filmové projekcie. Deťom festival prinesie napríklad Jarnú školu fantázie či stretnutia s tvorcami detských a mládežníckych knižiek. Organizátori odhalia bustu Štefana Marka Daxnera, pripomenú životné cesty Jána Kollára a tiež storočnicu básnika, medika a bojovníka proti fašizmu Evžena Karvaša, ktorý zahynul v Slovenskom národnom povstaní.

Viete, že vďaka filmu Jánošík je Blatnica už sto rokov na filmovej mape? Snímkou bratov Siakeľovcov sa Slovensko zaradilo medzi hŕstku krajín, spojených s počiatkami filmového priemyslu vôbec. Vlani bolo sto rokov od nakrútenia filmu Jánošík (1921), na tento rok pripadá storočnica od jeho slovenskej premiéry v Žiline a na festivale mu bude venovaná výstava aj premietanie.
