Weinsteina odsúdili v druhom procese na 16 rokov väzenia za znásilnenie

Sudkyňa v americkom Los Angeles uložila trest 16 rokov väzenia bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi, ktorý bol odsúdený za znásilnenie vo svojom druhom procese týkajúcom sa sexuálneho zneužívania žien.

23.02.2023 17:02 , aktualizované: 21:10
Harvey Weinstein Foto: ,
Harvey Weinstein v roku 2014.
debata (1)

Pred tromi rokmi v New Yorku dostal 23 rokov odňatia slobody a druhý trest si začne odpykávať až po uplynutí toho pôvodného. Podľa webu Variety je prakticky isté, že niekdajší velikán Hollywoodu strávi zvyšok života za mrežami.

Dnešný verdikt pramení z napadnutia nemenovanej modelky a herečky, ktoré sa odohralo v hoteli v Los Angeles v roku 2013. Weinstein v minulom procese čelil aj obvineniam zo zneužitia ďalších troch žien, porota však uznala jeho vinu iba v prípade jednej zo sťažovateliek. Obvinenia spojené s ďalšou údajnou obeťou ho oslobodili a u zvyšných dvoch nedospeli k záveru.

harvey Weinstein Čítajte viac Weinstein opäť pred súdom. Sex bol tovarom, tvrdí jeho obhajoba

Odsúdený, ktorý bude mať v marci 71 rokov, trvá na nevine aj v prípade, za ktorý si dnes vypočul trest. Pred oznámením výšky trestu v súdnej sieni vyhlásil, že dotyčnú ženu ani nepoznal. Modelka a herečka, ktorá na súde vystupovala anonymne, počas jeho príhovoru plakala, píše AP, a tesne predtým popísala, ako ju skúsenosť s Weinsteinom poznačila.

„Pred tou nocou som bola veľmi šťastná a sebavedomá žena… Do budúcnosti som sa pozerala s nadšením. Všetko sa zmenilo, keď ma obžalovaný brutálne napadol. Žiadny trest nie je dosť dlhý na odčinenie škody,“ povedala.

V roku 2020 bol Weinstein v New Yorku odsúdený za sexuálne napadnutie bývalej asistentky a znásilnenie herečky Jessicy Mannovej. Verejne ho počas posledných rokov obvinilo zo sexuálneho obťažovania či zneužitia viac ako 80 žien. Bývalý šéf produkčných spoločností Miramax a The Weinstein Company podľa ich výpovedí po desaťročia zneužíval svoj vplyv, aby dostával svoje obete do zraniteľných pozícií. Jeho škandál vypukol v roku 2017 po publikovaní článku denníka The New York Times, ktorý spustil lavínu obvinení proti ďalším známym mužom označovanú ako hnutie MeToo.

SHE SAID Čítajte viac Ženy, ktoré porazili Weinsteina. Aj téma sexuálneho zneužívania sa dá poňať citlivo
1 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #sexuálne zneužívanie #Harvey Weinstein