V holandskom múzeu je vystavená replika Navaľného väzenskej cely

Replika cely s rozmermi dva krát tri metre, v akej je väznený ruský opozičný politik a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj, je súčasťou výstavy o politických väzňoch naprieč storočiami s názvom "Umlčaní", ktorá od piatku prebieha v múzeu na holandskom zámku Loevestein.

01.04.2023 16:44
Navaľnyj Foto:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na TV obrazovke počas videolinku z väznice na súde v meste Kovrov, 240 km severovýchodne od Moskvy 2. septembra 2022.
debata

TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Navaľného zadržali v januári 2021 po návrate do Moskvy z Nemecka, kde sa liečil po otrave nervovoparalytickou látkou a umiestnili ho na samotku v trestaneckej kolónii. V marci 2022 bol odsúdený na deväť rokov väzenia po tom, ako ho uznali za vinného z podvodu a pohŕdania súdom.

navaľný navalnyj Čítajte viac Navaľnyj na Oscaroch? Dokument o väznenom ruskom aktivistovi nominovali na zlatú sošku

Na otvorení výstavy v Holandsku sa zúčastnila aj Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová, ktorá uviedla, že Alexej nesmie vo väzbe telefonovať s rodinou ani sa s nimi stretávať osobne. Povolený má podľa jej slov len kontakt s právnikmi. Jarmyšová poznamenala, že podmienky, v ktorých je Navaľnyj väznený, sú tvrdé aj na pomery autoritárskeho režimu.

Navaľnyj Čítajte viac Navaľnyj tvrdí, že ho vo väzení úmyselne nakazili a nechcú mu poskytnúť liečbu

Ako opísala, keď mal Navaľnyj v januári niekoľko týždňov horúčku, nemohol navštíviť lekára podľa vlastného výberu. Jeho cela nemá žiadnu ventiláciu ani teplú vodu. Okrem toho nemá priestor na cvičenie. „Momentálne je v trestnej cele… a jedným z dôvodov, prečo ho tam dali, je napríklad to, že si rozopol vrchný gombík na košeli,“ povedala Jarmyšová. Dodala, že z osobných vecí môže mať pri sebe len jednu knihu, hrnček a zubnú kefku.

navalny Čítajte viac Navaľnyj: Bol slávny, aj tak sa ho rozhodli zavraždiť

Takmer verná kópia cely, do ktorej Navaľného umiestňujú, keď mu väzenské úrady udelia disciplinárny trest, bola v uplynulých týždňoch vystavená vo viacerých mestách Európy.

debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj