O Európske filmové ceny zabojuje Cenzorka

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) navrhla na Európske filmové ceny Cenzorku, snímku režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského. Informoval o tom Radomír Brhlík, PR manažér SFTA.

16.05.2022 14:29
debata
Trailer k filmu Cenzorka

Dej drámy Cenzorka sa odohráva na Ukrajine, v jednej z odeských ženských väzníc, kde filmoví tvorcovia strávili návštevami a nakrúcaním šesť rokov. Väčšina protagonistiek vo filme hrá svoj skutočný príbeh.

Cenzorka Čítajte viac Recenzia filmu Cenzorka: Materstvo za mrežami

Snímka už počas svojej realizácie v roku 2017 získala ocenenie Works in Progress na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary, o rok neskôr zvíťazila ako najlepší projekt na MFF Odesa. Svetovú premiéru mala vlani v septembri na filmovom festivale v Benátkach, kde si jej tvorcovia prebrali cenu za najlepší scenár v sekcii Horizonty. „Toto ocenenie z Benátok získal slovenský film po prvý raz v histórii modernej slovenskej kinematografie,“ pripomína Brhlík.

Ukrajinky Maryna Klimova,  Iryna Kiryazeva film Petra Kerekesa C Čítajte viac Iryna ako cenzorka zachraňovala životy

Cenzorka bola úspešná aj na medzinárodnom filmovom festivale v americkom Chicagu, odkiaľ si odniesla ocenenie Silver Hugo v kategórii najlepšia réžia, či na tohtoročnom filmovom festivale v nemeckom Cottbuse, kde získala hlavnú cenu pre najlepší film. Stala sa tiež slovenským národným kandidátom na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar) v kategórii najlepší zahraničný celovečerný film. Počas tohtoročného udeľovania národných filmových cien Slnko v sieti zvíťazila v kategóriách najlepší hraný film, najlepšia filmová réžia, filmový scenár a ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Cenzorka Čítajte viac Najlepšia herečka z filmu Cenzorka sa vracia do väzenia v Odese

Európske filmové ceny udeľuje každoročne od roku 1988 Európska filmová akadémia za vynikajúce výsledky v oblasti európskeho filmu. Ceny sa udeľujú v 26 kategóriách, z ktorých najdôležitejšia je Najlepší film. Zameriavajú sa na európsku kinematografiu a európskych producentov, režisérov a hercov.

V poradí 35. ročník odovzdávania Európskych filmových cien sa uskutoční v sobotu 10. decembra v Reykjavíku. Nominácie zverejnia 8. novembra.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Kerekes #Ivan Ostrochovský #MFF Cannes