Na Deža Ursinyho si zaspomína Jana Kirschner, jeho syn Kubo Ursiny a ďalší umelci. Hudbou aj slovom

Jana Kirschner s kapelou, Kubo Ursiny & Provisorium, Zuzana Mikulcová, Katarína Máliková a ďalší umelci vystúpia v sobotu 9. septembra v parku na Fedákovej ulici v Bratislave - Dúbravke, kde Dežo Ursiny žil dvadsať rokov.

08.09.2023 12:00
Vlado Černý Dežo Ursiny Marián Varga Foto:
Bratislavská lýra 1975: Vlado Černý, Dežo Ursiny a Marián Varga.
debata

„Večer bez teba je zlý. Ty si však neodišla, ty si sa len nevrátila ku mne. Dívam sa z okna, rozmýšľam o tebe, pre teba, s tebou,“ pieseň Deža Ursiny O tebe, pre teba, s tebou z albumu Pevniny a vrchy.

Láska, neha, prítomnosť, žena. Súčasť textov, listov, kníh tvorby i odkazu Deža Ursinyho. Ženy budú aj súčasťou už šiesteho ročníka festivalu umenia pod názvom Spomienka na Deža. V parku na Fedákovej v bratislavskej Dúbravke ho na 9. septembra pripravuje Občianske združenia Spomienka na Deža. Pozvánku na podujatie zverejnila aj bratislavská mestská časť Dúbravka.

Programom spojí generácie, odkazy na detstvo, hudobné spomienky, výtvarníkov, slovenských a českých muzikantov i tvorenie v priamom prenose. Program kultúrneho festivalu sa začne už o jednej popoludní a potrvá do 22.00. Vstup na festival pri Fedákovej 24, kde legendárny slovenský hudobník, scenárista, dokumentarista, dramaturg, režisér, umelec Dežo Ursiny žil a tvoril, je voľný. Programom bude sprevádzať hudobný publicista Oliver Rehák.

Jakub Ursiny Čítajte viac Recenzia: Ursinyho hudba tu zostane naveky

Na úvod festivalu o 13.00 zaznejú piesne z muzikálu Neberte nám princeznú v podaní žiakov Cirkevného konzervatória v Bratislave, na pódiu sa stretnú aj s ďalšími študentmi zo Spojenej školy Tokajíckej, ktorá sa predvedie s modelmi O šaty, utkané z jahodovej peny.

Súčasťou študentskej sprievodnej časti podujatia budú aj dve výstavy priamo v parku – na tému hudba tvorili malí – veľkí umelci Základnej školy Pri kríži pod vedením výtvarníčky, učiteľky Zuzany Rybaničovej a počas leta sa hudbou a osobnosťou Deža Ursinyho inšpirovali aj študenti Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru. Predstavia sa výstavou fotografií.

Ursiny Strpka Na ceste domov Čítajte viac Dežo Ursiny je Na ceste domov: jeho album vychádza v reedícii

Úvod hudobnej časti bude patriť slovenskej speváčke Jane Kirchner, ktorá vystúpi so svojou kapelou. Dežov syn Jakub, ktorý sa stará a rozvíja otcov odkaz, dal na festival dokopy formáciu s názvom Provisorium, pri podaní Dežových piesní spojí šesť umelcov – Provisorium – Dorota Nvotová, Jakub Ursiny, Marián Slávka, Tomáš Michalčák, Filip Hittrich a Martin Majlo Štefánik.

Po takzvaných Best of Dežo sa predstavia dve dievčatá zo slovenského projektu Meowlau x Val. Stojí za ním basgitaristka Laura Jašková a speváčka Valentina Vlková.

Dežo Ursíny Čítajte viac Albumy Deža Ursinyho Pevnina detstva a Nové mapy ticha vychádzajú v reedícii

Premiéru na festivale bude mať aj ďalšia ženská speváčka. Zuzana Mikulcová vystúpi so svojou kapelou. V roku 2019 Zuzana nahrala pieseň Hovor mi, ktorá je odkazom na Dežovu pieseň Hovor mi do ucha z albumu Ten istý tanec.

Podobne prvý raz na spomienke si zaspieva aj ďalšia žena umelkyňa. Sisa Fehér. Speváčka, textárka so svojou zostavou hudobníkov KHI prinesie do parku alternatívny džez.

S džezom aj literatúrou je spojené i vystúpenie Františka Báleša so svojím ansámblom. Do podoby piesní zhudobnili rôzne básnické diela, napríklad Pavla Országha Hviezdoslava, Janka Kráľa, Jána Smreka, Rudolfa Dilonga, Jána Kostru či Milana Rúfusa.

Sólo ženské vystúpenie bude patriť Kataríne Málikovej, speváčke, skladateľke, ktorá sa na Fedákovu vráti už tretíkrát.

Festival uzavrie česká punková speváčka s hudobným hosťom – Nikola Mucha a Ondřej Kyas.

Modrý vrch Čítajte viac Vychádza album Deža Ursinyho a Ivana Štrpku Modrý vrch

Dežo Ursiny mal veľmi rád deti, zvučku z kedysi detskej obľúbenej relácie, ktorá sa vysielala v nedeľu dopoludnia, naspieval práve on.

Deťom venuje festival aj časť programu. Jeho súčasťou bude interaktívne čítanie Michala Hvoreckého z knižky Lebopreto, program s potulnou rozprávkarkou Miriam Halamičkovou pod názvom Posvieťte si s nami na sny v stane Artforum a živý večerníček Smradi od divadla Nevadivadlo.

K sprievodným podujatiam budú patriť výstavy v parku – Základnej školy Pri kríži a Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru. Tvorenie priamo na lúke s Ateliérom maľby Octopus pod vedením Mgr.art. Michaela Rázusová Nociarová ArtD a aj čítačka nielen z textov Ivana Štrpku a Deža Ursinyho.

Ivan Štrpka Čítajte viac Ivan Štrpka: Už môžem tvrdiť, že som v Paríži básnikom

„Komunitné podujatie Spomienka na Deža sa formuje, mení, podstata však ostala – prísť a mať radosť, spoznať hudbu, počuť, stretnúť sa,“ hovorí zakladateľ podujatia a Dúbravčan Juraj Štekláč, ktorý v roku 2018 inicioval osadenie pamätníka Dežovi Ursinymu v blízkosti Fedákovej 24, kde umelec dlhé roky žil, tvoril, venčil psa Havrana a nakoniec aj zomrel.

Festival pripravuje Občianske združenie Spomienka na Deža, dobrovoľníci. Pamätník Listovanie, venovaný Dežovi Ursinymu, je dielo sochárky Miry Podmanickej a práve tu od roku 2018 prebieha aj komunitná, hudobno-umelecká akcia Spomienka na Deža, otvorená pre všetkých.

Zuzana Mikulcova foto Jakub Cajko Čítajte viac Ekologická speváčka vydá album na USB kľúči

Dežo Ursiny žil v bratislavskej Dúbravke na Fedákovej ulici od roku 1976. Tu tvoril, hral, písal a v roku 1995 aj zomrel. Jeho texty, slová, piesne však žijú ďalej v tvorbe, hlavách, knihách, hudbe, spomienkach.

Na celé podujatie je vstup voľný. Akcia sa stala súčasťou mestského festivalu Kultúrne leto.

Katarína Máliková Čítajte viac Katarína Máliková: Na prekonanie tvorivého bloku neexistuje konkrétny recept

Program festivalu Spomienka na Deža

 • 13:00 – 13:30 – Cirkevné konzervatórium v Bratislave – piesne z muzikálu Neberte nám princeznú a módna prehliadka Spojenej školy Tokajíckej
 • 13:40 – 14:10 – spisovateľ Michal Hvorecký a Lebopreto
 • 14: 10 – 14: 40 – program pre deti s potulnou rozprávkarkou Miriam Halamičkovou pod názvom Posvieťte si s nami na sny v stane Artforum
 • 14:40 – 15:10 – Jana Kirschner s kapelou
 • 15:25 – 16:00 – Kubo Ursiny & Provisorium – Jakub Ursiny, Marián Slávka, Tomáš Michalčák, Filip Hittrich, Martin Majlo Štefánik, Dorota Nvotová
 • 16:15 – 17:00 – Meowlau x Val
 • 17: 20 – 18:00 – Zuzana Mikulcová s kapelou
 • 18:10 – 18:40 – živý večerníček Smradi – Nevadivadlo
 • 19:00 – 19:30 – Katarína Máliková
 • 19:45 – 20:15 – František Báleš Ansámbel
 • 20:30 – 21: 00 – Sisa Fehér & KHI
 • 21.15 – 21: 45 – Nikola Mucha & Ondřej Kyas

Sprievodné podujatia: čítanie textov nielen Ivana Štrpku a Deža Ursinyho, výstavy v parku – Základnej školy Pri kríži a Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru.Tvorenie priamo na lúke s Ateliérom maľby Octopus

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dežo Urisny