Kniha týždňa: Päť výletov do pekla

Martha Gellhornová bola živel. Vojnová korešpondentka, vášnivá cestovateľka, spisovateľka a - mimochodom - manželka Ernesta Hemingwaya, čo jej nijako neuberá ani nepridáva na jej vlastnej hodnote. Ako novinárka nechýbala pri žiadnom veľkom konflikte 20. storočia.

01.05.2022 06:00
debata
Martha Gellhorn:Päť výletov do pekla Foto: Literárna bašta
kniha pat vyletov do pekla Martha Gellhorn:Päť výletov do pekla

Martha Gellhornová Bola v španielskej občianskej vojne, bola pri vylodení v Normandii, ako prvá informovala o oslobodení koncentračného tábora Dachau. Navštívila Vietnam, poznala tvár vojny na Blízkom východe aj v Strednej Amerike. V knihe Päť výletov do pekla, ktorú čerstvo vydala Literárna bašta v preklade Kristíny Karabovej, vybrala zo svojho „cestovateľského denníka“ tie najlepšie zo svojich najhorších ciest, ako ich sama nazýva.

Sú to väčšinou cesty do vojnových zón, no namiesto pušného prachu a výbuchov granátov kreslí obraz vzdialených krajín a ich obyvateľov. Jej úprimné a bystré postrehy robia čitateľovi skvelého sprievodcu, vedia zaujať, nahnevať aj rozosmiať. Gellhornová, kamkoľvek sa pohla, nikdy nestratila úctu k človeku, hoci o ľudstve ako takom často s úspechom pochybovala. Videla tú najukrutnejšiu chudobu a choroby, ale aj úžasnú obetavosť a prejavy ľudskosti, krásu aj ohavnosť. „Milujem novinárčinu,“ napísala. „Je to vždy šanca uvidieť a naučiť sa niečo nové.“

kniha SKLOVSKIJ-ZOO Čítajte aj Šklovského kniha Zoo: Ruskí emigranti v Berlíne sa cítili ako v klietke

Ty si chcela do Číny…

V Číne, ktorú počas 2. svetovej vojny napadlo Japonsko, sa stretla s Čankajškom a madam Čankajšekovou (ktorá jej vysvetlila, že malomocných neizolujú preto, lebo sú civilizovaní) aj s budúcim komunistickým ministrom zahraničia, vtedy v ilegalite – Čou En-lajom. Čankajšek a jeho svorka sú peklo (Prečo radšej neurobia niečo pre svoj ľud namiesto toho, aby sa chvastali svojou minulosťou?), ľudia uvítajú akúkoľvek zmenu, preto moc v krajine po vojne prevezmú komunisti, zhodnotila. Absolvovala strastiplnú cestu po rieke, nekonečné uvítania u generálov a odhalila, že zbraňou čínskych roľníkov vo vojne je spálená zem: dvakrát po sebe spálili úrodu, zabili zvieratá, ktoré nemohli odviesť, a Japoncom nechali spustošenú zem. „Desili ma tie holé čísla, hustota tiel… tieto ubité milióny sa navzájom dusili,“ napísala o vtedajšej Číne. A keď sa náhodou posťažovala, jej spoločník N. S. (neochotný spoločník), za ktorým sa skrýva Ernest Hemingway, sucho poznamenal: Ty si chcela do Číny…

Keď bol v Karibiku raj

V Karibiku Gellhornová hľadala nemecké ponorky a našla dnes už zabudnutý svet ľudí na ostrovoch a ostrovčekoch, ktoré ešte neboli turistickými destináciami. Každý bol iný, no ľudia si tam pomáhali navzájom. Biedne rybárske šalupy onedlho nahradili jachty, no Gellhornová vraví: „Je smiešne nariekať nad minulou jednoduchosťou, tichom a krásou, keď môžem žiť tam, kde si zmyslím, zatiaľ čo ostrovania sú ukotvení tam, kde sú, a možno sa na pokrok hnevajú… Mali nedostatok peňazí, ale nikdy neboli hladní, natesnaní ani uponáhľaní. Keď museli, pracovali, ale ani o minútu dlhšie. Teraz na svojich ostrovoch pracujú pre cudzincov a hoci majú viac peňazí ako kedykoľvek predtým, cítia sa byť chudobní.“

Polovica žltého slnka - obal knihy Čítajte aj Knižný tip Pravdy: Polovica žltého slnka

Čierno-biela Afrika

Podobne bola svedkom veľkých zmien aj v Afrike, no ani tú nevidí čierno-bielo. Spoznáva smiešne nafúkaných rasistických belochov aj rovnako smiešnych čiernych politikov, ktorí ich napodobňujú. Stretáva náčelníkov s pätnástimi manželkami (preto vraj vítajú islam), aj mužov, čo sa nikdy neoženia, lebo nemajú na výkupné za nevestu, polonahých ľudí z rôznych kmeňov aj pastorov a učiteľov. „Ľudia berú život po minútach tak, ako prichádza, bez nervov. Ak majú čo jesť, je im podľa mňa lepšie takto, než keby sa mali dostať do rúk našej civilizácie. Veď sa pozrime na seba: čo by im priniesla?“ myslí si cestovateľka.

kniha Diablov dennik a ine novely Čítajte aj Kniha týždňa: Napínavý Diablov denník

Piatou zastávkou v pekle je Rusko, kam sa dostala v 70. rokoch takpovediac proti svojej vôli, uchvátená knihou ruskej disidentky, aby spoznala okruh jej priateľov. „Neboli to aktivisti, boli to liberáli, čo jednoducho znamenalo, že mysleli samostatne, čo Kremeľ nepripúšťa. V Sovietskom zväze moc prináša bohatstvo, inde je to naopak, zisťuje. "Nikdy som nevidela takých zachmúrených ľudí. Mohli ste mať dojem, že smiech je tu zakázaný dekrétom politbyra,“ vyhlásila, keď zažila život pod dozorom. Kniha Marthy Gellhornovej je úchvatný sociálno-geopolitický pohľad na ľudstvo a zároveň cestovateľská príručka o hrozných a ešte horších hoteloch, čínskych blchách či afrických slonoch. Martha Gellhornová je na cestách skvelou spoločníčkou, vďaka jej zvedavosti, odvahe a úprimnosti sa ani chvíľu nebudete nudiť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kniha #knižné tipy