Škandál vypukol v októbri 2008, keď český časopis Respekt uverejnil článok Adama Hradilka, historika z Ústavu pre štúdium totalitných režimov. Na základe objaveného záznamu v ňom Kunderu obvinil, že v marci 1950 udal polícii zahraničného agenta Miroslava Dvořáčka. Ten po komunistickom puči emigroval z Československa na Západ, kde vstúpil do služieb americkej tajnej služby.
Čítajte viac Spisovateľ Jan Novák: Kundera sa svojej komunistickej viery drží dodnesKeď sa pri jednej z akcií vrátil do Prahy, jeho známa, študentka Karlovej Univerzity Iva Militká, súhlasila, že ho ukryje. V jej izbe na internáte si nechal kufor a plánoval tam prenocovať. Militká o tom však povedala svojmu priateľovi a ten zase Kunderovi. Hradilek našiel dokument, ktorý dokazuje, že Kundera tieto informácie o Dvořáčkovi ohlásil úradom. Agenta zatkli a odsúdili na 22 rokov väzenia.
Hradilkovo obvinenie neskôr potvrdil ďalší dokument, ktorý objavil jeho kolega z ústavu Jan Kalous. Išlo o záznam prednášky vtedajšieho námestníka ministra vnútra, kde sa zmienil aj o Kunderovom oznámení. To vyvrátilo špekulácie, že by správa o udaní bola podvrhom.
Čítajte viac Moja spomienka na skvelého spisovateľa: Pozdrav Milanovi Kunderovi na OlympAj keď Hradilek ešte pred publikovaním článku požiadal Kunderu o vyjadrenie, vo Francúzsku žijúci spisovateľ nereagoval. Zverejnené obvinenia však odmietol. V českých médiách sa potom dlho diskutovalo, či Kunderu naozaj možno označiť za udavača.
Čítajte viac Českí politickí lídri o Milanovi Kunderovi: Bol to spisovateľ svetového formátu, ovplyvnil celé generácie doma aj v zahraničíNiektorí autori sa ho zastávali, argumentujúc, že to mal v tých časoch nahnuté, pre „protistranícku činnosť“ ho totiž vylúčili z komunistickej strany a v ťažkej dobe vykonštruovaných procesov s triednymi nepriateľmi mohol mať strach.
Do úvahy prichádzalo i vysvetlenie, že keď mu jeho priateľ študent oznámil, čo vie o Dvořáčkovi, mohol to pokladať iba za provokáciu či skúšku Štátnej bezpečnosti, ako sa zachová.
Čítajte viac Ako na Milana Kunderu spomína prekladateľka jeho kníh do slovenčiny: Strážil si svoje dieloO ďalší rozruch sa v júni 2020 postarala takmer 900-stranová neautorizovaná biografia tohto umelca s názvom Kundera, český život a doba. Jan Novák v nej podrobne opísal osud slávneho spisovateľa až do čias jeho emigrácie v roku 1975, pričom bol veľmi kritický. Kým jedni knihu chválili, iní jej autora obviňovali z neobjektívnosti a zo zaujatosti.
Čítajte viac Režisér Miloslav Šmídmajer: Kvôli môjmu dokumentu Kundera pripálil omáčku