Najväčší škandál roka – odvolanie riaditeľa SND
O nezvyčajnú drámu s nádychom tragédie sa v októbri postaralo Slovenské národné divadlo. Po tom, čo sa jeho generálny riaditeľ Matej Drlička na konferencii v Budapešti preriekol, že politici „nanešťastie, ešte stále dýchajú“, uznal, že pochybil, a ministerke kultúry Natálii Milanovej ponúkol demisiu. Keď ju však prijala, začal hovoriť, že ho štát šikanuje a za všetko môžu operní sólisti, z ktorých predtým polovicu vyhodil. Zatiaľ čo sa herci činohry pridali na jeho stranu a ministerku vyzvali, aby demisiu neprijala, členovia opery žiadali jeho odchod. Milanová názor nezmenila a Drlička v divadle skončil. Keď však rezort začal hľadať nového šéfa SND, rozhodol sa znova kandidovať. Stal sa tak autorom, režisérom i hlavným hrdinom vlastnej tragikomédie.
Čítajte viac Bolo sólistov SND naozaj priveľa alebo Drlička zavádzal?Najväčšia výhra roka – otvorenie zrekonštruovanej SNG
Najväčšia prehra roka – zbúranie Istropolisu
Dom ROH, Dom odborov či Istropolis. To boli mená budovy, ktorú v Bratislave dokončili v roku 1981 podľa projektu troch popredných architektov. V poslednom čase chátrala a jej nový majiteľ sa ju rozhodol zrovnať so zemou. Nepomohli protesty ani petícia. Do bývalého kongresového a kultúrneho centra sa v januári zahryzli bagre. Hlavné mesto prišlo o ďalšiu významnú stavbu, architekti dokonca hovoria o „kultúrnom zločine“. Developeri – Bratislavčania 1:0? Žiaľ, ak uvážime, že podobne už zmizli PKO, Gumonka, Kablovka, Tabačka, Danubius Elektrik a z ďalších pamätihodností zostali len torzá, tak je nelichotivé skóre možno aj 10:0.
Najpreceňovanejší film – Avatar: Cesty vody
Tento rok priniesol niekoľko zaujímavých filmových noviniek, zrejme najväčšiu pozornosť vzbudilo pokračovanie snímky Avatar Jamesa Camerona. Dodnes je záhadou, prečo je práve táto snímka najúspešnejším filmom v histórii – čo sa týka technologickej stránky, ide o unikát, príbeh je však prinajlepšom priemerný – a to v prípade oboch filmov. A buďme úprimní – stretli ste už niekoho, kto by povedal, že Avatar je jeho najobľúbenejším filmom? Ide o snímku, ktorú si raz pozriete a stačí. Dvojnásobne to platí o pokračovaní Avatar: Cesta vody, ktoré trvá vyše troch hodín a okrem vizuálnej pestrosti ponúka ľahko zabudnuteľný a úsmevne sentimentálny príbeh. Rok 2022 ponúkol množstvo naozaj kvalitných filmov, ktoré nového Avatara prekonali vo všetkých smeroch.
Pozrite si snímky z nakrúcania filmu
Najšokujúcejšie protesty – ekologickí aktivisti
Tvrdia, že bojujú za životné prostredie, proti klimatickým zmenám. Vo viacerých štátoch západnej Európy sa rozmohli kontroverzné protesty ekologických (klimatických) aktivistov. Prilepovali sa na rámy obrazov v galériách, vylievali na ne polievky, oblievali farbami sochy alebo sypali múku na umelecké diela. Hoci nenarobili veľa škody, verejnosť si nezískali. Väčšina ľudí ich činy odsudzuje ako vandalizmus.
Pozrite si snímky z útokov ekologických aktivistov v galériách
Najsmutnejší koniec kariéry – Bruce Willis
Na jar obletela svet smutná správa – rodina herca Brucea Willisa oznámila, že ukončil kariéru. Dôvodom je afázia, ochorenie, ktoré ovplyvňuje jeho schopnosť hovoriť a porozumieť reči. Vzniká v dôsledku poškodenia mozgu, napríklad po mozgovej cievnej príhode, úraze hlavy či nádorovom ochorení. Prejavuje sa rôzne, od ľahkých porúch vybavovania si slov až po úplnú stratu reči a jej porozumenia. Willis stvárnil počas vyše 40-ročnej kariéry desiatky postáv. Jeho najznámejšími filmami sú Smrtonosná pasca, Pulp Fiction, Vyvolený, Šiesty zmysel, Sin City, Náhradníci či Expendables.
Neúspech roka – Zrušenie Trojky
Volala sa Trojka a žila tri roky. Aj tak by sa mohol nazvať príbeh tretieho televízneho kanála RTVS. Keď ho v decembri 2019 obnovili, vysielal najmä tvorbu z televízneho archívu. Pri sledovaní starých filmov, seriálov a relácií pookrialo srdce nejedného pamätníka, no vo svete, kde rozhoduje podiel na trhu, to nestačilo. Veľké náklady, nízka sledovanosť. 30. novembra Trojku vypli. Podobný osud teraz čaká i český kanál ČT3 s rovnakým zameraním.
Najšokujúcejšie úmrtia – Anne Hecheová, Charlbi Deanová a tWitch
V tomto roku nás opustilo množstvo významných osobností kultúrneho života. Niektoré úmrtia však šokovali viac ako iné. V auguste mala herečka Anne Hecheová vážnu autonehodu, počas ktorej narazila s autom do garáže a neskôr do domu. Došlo k požiaru, Hecheová utrpela ťažké popáleniny. Polícia zistila, že počas incidentu mala v krvi omamné látky. Bola v kóme a neskôr jej rodina oznámila, že vinou závažného poškodenia mozgu zrejme neprežije. Týždeň po autonehode ju odpojili od prístrojov.
Ďalším smutným príkladom je úmrtie len 32-ročnej herečky Charlbi Deanovej, ktorá si zahrala hlavnú úlohu v snímke Trojuholník smútku. Zomrela na bakteriálnu skepsu spôsobenú infekciou.
Ku koncu roka prekvapila svet smrť obľúbenej postavy americkej televíznej obrazovky. Tanečník tWitch, ktorý bol súčasťou talkshow Ellen DeGeneresovej, spáchal samovraždu. Mal len 40 rokov.
Najlepší koncert roka – Sting v Bratislave
Britský spevák a skladateľ Sting má už 71 rokov, ale na jeho vitalite a charizme to nevidno. Slovenských fanúšikov o tom opäť presvedčil v októbri na veľkolepom koncerte v Bratislave. Hral ako za mlada a publiku predstavil i syna Joea Sumnera.
Čítajte viac Sting musí byť Kyborg. V Bratislave nesklamal a predstavil aj synaNajbrutálnejší seriál – Dahmer
Režisér Ryan Murphy priviedol k životu jedného z najbrutálnejších sériových vrahov v histórii – Jeffreyho Dahmera. Stvárnil ho herec Evan Peters. Seriál detailne približuje Dahmerov život, prvé očarenie zvieracími vnútornosťami aj jeho vyrovnávanie sa s homosexualitou. Tvorcovia sa nebáli ukázať to najhoršie – kruté vraždy, kanibalizmus či pedofíliu. V seriáli je však výrazný najmä sociálny a psychologický rozmer. Napriek tomu, že sa zdá, že ide o uzavretý príbeh, tvorcovia plánujú ďalšie série, ktoré by sa mali zameriavať na životy príbuzných Dahmerových obetí.
Najdojímavejší moment roka – koncert pre Mira Žbirku
Pozrite si snímky z koncertu venovaných nedožitej sedemdesiatke Mira Žbirku
Najdlhšie aktívna herečka – Mária Kráľovičová
Koncom roka zomrela v 95 rokoch herečka Mária Kráľovičová, ktorú všetci volali Marína. To meno jej dal básnik a literát Štefan Krčméry. Bola od neho oveľa mladšia, Krčméry bol veľmi vážny intelektuál, národovec, matičiar, ale mladučká herečka vtedy vraj očarila všetkých mužov, aj tých najcudnejších. Krčméry náklonnosť prejavil aspoň tým, že si ju pomenoval. Kráľovičová od 1. januára 1948 hrala v SND nepretržite rekordných 74 rokov – oficiálne skončila až 1. januára 2022. Želala si zomrieť počas predstavenia na scéne, čo sa jej nesplnilo. Zato sa však stala prvou emeritnou členkou SND.
Pozrite si obľúbenú herečku v jej divadelných úlohách
Najvyšinutejší hudobník – Kanye West
Nie je ničím výnimočným, že Kanye West, používajúci meno Ye, vyvoláva škandály. Tento rok však prekonal všetky doterajšie bláznovstvá. Najprv sa rozkmotril so značkou Adidas, následne s ním spoluprácu ukončili aj značky Balenciaga, Gap či jeho vlastná talentová agentúra. A čo k tomu viedlo? Jednak jeho chaotické a neprofesionálne správanie (zástupcom firmy Adidas na stretnutí ukazoval pornografiu), ale aj jeho antisemitizmus. O Židoch šíril rôzne dezinformácie a konšpiračné teórie, a otvorene priznal, že obdivuje Hitlera. Jeho povesť prekážala dokonca aj bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, ktorý sa s ním nedávno stretol na večeri. Keď sa za vás musí hanbiť už aj Trump, je to s vami naozaj zlé.
Najvirálnejšia seriálová scéna – Wednesdayin tanec
Internet tento rok žil niekoľkými virálnymi momentmi, príkladom je pieseň Running Up That Hill od Kate Bushovej, ktorá získala vďaka seriálu Stranger Things obrovskú popularitu. Ku koncu roka pamätnú scénu ponúkla Jenna Ortegová v úlohe Wednesday Addamsovej. V jednej z epizód predviedla jedinečný tanec, ktorého choreografiu sama vymyslela. Inšpirovala sa pohybmi gotikov z 80. rokov, ale aj speváčkou Siouxsie Sioux či pôvodným seriálom zo 60. rokov. V čase natáčania tanca bola chorá, na výsledku to však vôbec nie je vidieť.
Čítajte viac Recenzia seriálového hitu: Wednesday Addamsová uprostred tínedžerskej drámy